Dzika 15, 00-172 Warszawa

Zadzwoń do nas - 609 366 732

16 - 18 tydzień ciąży – dziecko już słyszy, a mama czuje pierwsze kopnięcia

Przyszła mama jest już w drugim trymestrze ciąży. Tempo nie zwalnia – maluszek uprawia intensywną gimnastykę, rozwija się i coraz wyraźniej odczuwa zewnętrzne bodźce. Samopoczucie matki jest całkiem dobre, choć mogą jej doskwierać problemy trawienne i krwawienia z dziąseł. 

W drugim trymestrze ciężarna powinna zgłosić się na kolejną położniczą wizytę kontrolną. Lekarz przeprowadzi badanie położnicze, a także zleci wykonanie morfologii krwi i ogólnego badania moczu, a jeśli wystąpią ku temu wskazania – wypisze skierowanie na inwazyjne badania prenatalne (amniopunkcję).

Czytaj dalej
82 odsłon
0 komentarze

11 - 13 tydzień ciąży - pierwsze gesty i miny dziecka

Zakończenie I trymestru ciąży przynosi spore zmiany. Płód jest już całkowicie ukształtowany i ma wszystkie swoje narządy, które teraz będą się stopniowo powiększać i dojrzewać, aby po urodzeniu dziecka móc samodzielnie pełnić swoje funkcje. To również istotny okres dla organizmu matki - mijają wreszcie uporczywe dolegliwości, wraca apetyt i dobre samopoczucie. 

Czas pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży (+ 6 dni) powinien być wykorzystany na wykonanie badania USG 12 tydzień ciąży. Na jego podstawie lekarz oceni budowę i rozwój płodu oraz określi ryzyko wystąpienia u niego chorób genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau, Turnerai in. Dzięki temu badaniu można wykluczyć występowanie dużych wad m.in. bezczaszkowia, przepuklin mózgowych, wad powłok brzusznych (gastroschisis, omphalocoele), amputacji kończyn i innych.

Czytaj dalej
146 odsłon
0 komentarze

8 - 10 tydzień ciąży - już widać rączki, nóżki i główkę

Kolejne tygodnie ciąży to dalsze etapy organogenezy, czyli tworzenia się narządów dziecka. W tym czasie jego budowa i wygląd intensywnie się zmieniają, dziecko szybko rośnie i rozwija się. U matki nadal może występować senność i znużenie, jeśli dołączyły się do tego nudności i wymioty, ich nasilenie właśnie teraz jest największe. 

To również odpowiedni moment na następną kontrolną wizytę położnicząPodczas tego badania USG rodzice dostrzegą z pewnością znacznie więcej, niż na poprzednich – widać już wyraźnie główkę, rączki i nóżki maluszka. 

Czytaj dalej
125 odsłon
0 komentarze

6 i 7 tydzień ciąży - po raz pierwszy słychać bicie serca

Pierwsza wizyta ciążowa powinna odbyć się najpóźniej w 6-7 tygodniu ciąży. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ pozwala kobietom uzyskać odpowiedzi na trapiące ich pytania dotyczące ich dziecka oraz tego, w jaki sposób dbać o siebie i maluszka. 

W 6-7 tygodniu ciąży podczas badania USG wczesnej ciąży rodzice mogą po raz pierwszy usłyszeć bicie serduszka ich syna bądź córki. To wyjątkowa chwila, która pozostaje w pamięci na bardzo długo. 

Czytaj dalej
145 odsłon
0 komentarze

5 tydzień ciąży - pierwsze badanie USG

Wraz z początkiem drugiego miesiąca, czyli dokładnie w 5 tygodniu, ciąża staje się widoczna w badaniu USG. Na przekroju macicy można już uwidocznić zagnieżdżony w jej błonie śluzowej pęcherzyk ciążowy. W środku pęcherzyka ciążowego widać małą przezierną kulkę – to najwcześniejsza część embrionalna pochodząca od zarodka, czyli pęcherzyk żółtkowy. 

To dobry czas, aby umówić się na wizytę położniczą i badanie USG, które potwierdzi wyniki testu ciążowego i da tym samym pewność obojgu rodzicom, że za kilka miesięcy na świat przyjdzie nowe życie.​
Czytaj dalej
155 odsłon
0 komentarze

4 tydzień - najważniejsze objawy wczesnej ciąży

Kobieta zaczyna podejrzewać, że może być w ciąży, gdy nie pojawia się u niej spodziewana w tym terminie miesiączka. Zaczyna za to odczuwać niewytłumaczalne znużenie, ogarnia ją senność i poczucie zupełnego braku energii. Objawy te związane są z obecnością we krwi hormonu betaHCG, który jest produkowany przez tkanki tworzącego się właśnie łożyska. Jego poziom z dnia na dzień gwałtownie rośnie. To dobry moment, aby zrobić test ciążowy, a w przypadku niejednoznacznego wyniku rozpocząć oznaczanie poziomu hormonu w kolejnych badaniach z krwi.

W tym okresie ma miejsce niezwykle ważne wydarzenie – zarodek opuszcza jajowód, aby zagnieździć się już na dobre w macicy. Znajdzie tu bezpieczne schronienie na nadchodzące miesiące, aż do porodu. 

Oficjalnie możemy oznajmić, że jesteś w ciąży!

Czytaj dalej
167 odsłon
0 komentarze

3 tydzień - stało się, jesteś w ciąży!

Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej definiuje najczęściej dość wąski (4-5 dniowy) przedział czasowy, w którym może dojść do zapłodnienia. Właściwe wyznaczenie tego okresu przy pomocy kalendarzyka dni płodnych jest dla starających się o dziecko bardzo ważne i znacznie zwiększa szanse na szybsze zajście w ciążę. Dokładny termin owulacji w danym cyklu zależy jednak od wielu czynników, takich jak infekcje czy stres i nie da się go przewidzieć ze stuprocentową dokładnością. 

W cyklu, w którym kobieta zachodzi w ciążę, brak jest u niej jakichkolwiek specyficznych objawów zarówno w okresie owulacji, jak i chwilę później podczas łączenia się komórki jajowej z plemnikiem w nowy organizm. Tego, co się dzieje w jej jajowodzie możemy się jedynie domyślać, cierpliwie czekając na pierwsze symptomy ciąży do kolejnego tygodnia.​


Czytaj dalej
141 odsłon
0 komentarze

1 i 2 tydzień - jestem już w ciąży, czy nie?

Jako początek ciąży lekarze przyjmują pierwszy dzień miesiączki w cyklu, w którym dopiero dojdzie do zapłodnienia. Pierwsze dwa tygodnie są więc dodawane sztucznie i w tym czasie twojego maluszka tak naprawdę jeszcze nie ma! 

Przy tak ustalonym początku cała ciąża trwa 40 tygodni, a do zapłodnienia dochodzi dopiero około trzeciego tygodnia. Te dwa pierwsze tygodnie to czas, kiedy kobieta miesiączkuje, jest to również okres, w którym komórka jajowa przygotowuje się do zapłodnienia. Kobieta, która planuje ciążę powinna o siebie dbać, zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć zażywanie niektórych leków.​
Czytaj dalej
126 odsłon
0 komentarze

Kalendarz ciąży CM Fertina - 9 miesięcy z naszą pacjentką

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, zmienia się całe jej dotychczasowe życie. Od tego momentu jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za swoje dziecko, którego zdrowie oraz rozwój - szczególnie na etapie ciąży - są ściśle uwarunkowane trybem życia matki. 

Kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka, bardzo często mają wiele obaw, nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji, nie są przygotowane na niektóre objawy, jak też nie potrafią sobie z nimi radzić. To szczególnie z myślą o nich powstał kalendarz ciąży CM Fertina prowadzony przez jedną z naszych pacjentek, Zosię.
Czytaj dalej
193 odsłon
0 komentarze

Szkoła rodzenia - najlepsza lekcja dla przyszłych rodziców

Ciąża jest bardzo ważnym wydarzeniem w rodzinie, towarzyszy jej przeważnie wielka radość, ale także sporo stresu. Szczególnie w przypadku pierwszego dziecka okres ten jest istotny, młodzi rodzice wchodzą bowiem w zupełnie nowe role. 

Dlatego ogromną popularnością cieszą się obecnie szkoły rodzenia, w których przyszłe matki oraz ojcowie zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności.

Szkoła rodzenia CM Fertina proponuje indywidualne podejście do każdej pary. W trakcie zajęć rodzice poznają odpowiedzi na wszystkie, nurtujące ich pytania. Do dyspozycji uczestników spotkań jest doświadczona położna, na co dzień pracująca w szpitalu, jak również dietetyk. Nasza szkoła rodzenia kładzie szczególny nacisk na przedstawienie ciąży z perspektywy obojga rodziców oraz samego dziecka.

Czytaj dalej
165 odsłon
0 komentarze