5 tydzień ciąży – pierwsze badanie USG

Wraz z początkiem drugiego miesiąca, czyli dokładnie w 5 tygodniu, ciąża staje się widoczna w badaniu USG. Na przekroju macicy można już uwidocznić zagnieżdżony w jej błonie śluzowej pęcherzyk ciążowy. W środku pęcherzyka ciążowego widać małą przezierną kulkę – to najwcześniejsza część embrionalna pochodząca od zarodka, czyli pęcherzyk żółtkowy.

To dobry czas, aby umówić się na wizytę położniczą i badanie USG, które potwierdzi wyniki testu ciążowego i da tym samym pewność obojgu rodzicom, że za kilka miesięcy na świat przyjdzie nowe życie.​

Co się dzieje z dzieckiem?

To szczególny czas ciąży, ponieważ to właśnie w 5 tygodniu można po raz pierwszy stwierdzić w jamie macicy obecność pęcherzyka ciążowego. Po przeprowadzonym w 4 tygodniu teście biochemicznym, który potwierdził obecność ciąży, teraz będzie już można zobaczyć ją podczas badania USG. Sam zarodek jest jeszcze zbyt mały, żeby można go było dostrzec. Ma on wielkość ok. 1 mm, a jego kształt przypomina płaską trójkątną tarczę rozszerzoną w okolicy głowowej. Zaczynają się w nim tworzyć trzy podstawowe tkanki zarodkowe, z których w kolejnych tygodniach rozwiną się wszystkie tkanki i narządy dziecka.

W 5 tygodniu ciąży zarodek jest ściśle związany z pęcherzykiem żółtkowym, czyli ze strukturą, która jest charakterystyczna dla wczesnego okresu embrionalnego i jest na tyle duża, że można ją zobaczyć w USG. Na tym etapie przyjmuje postać niewielkiej przezroczystej kulki. Podczas badania ultrasonograficznego z łatwością można go dostrzec w środku pęcherzyka ciążowego. Czasami zdarza się, że widać dwa pęcherzyki żółtkowe – już na tak wczesnym etapie mamy wtedy potwierdzenie ciąży mnogiej!

Co słychać u mamy?

W 5 tygodniu mogą zacząć pojawiać się charakterystyczne dla ciąży objawy ogólnoustrojowe, jednak w większości przypadków na tym etapie jeszcze nie występują. Zdarza się, że przyszła mama jest bardziej rozdrażniona, towarzyszą jej zmienne nastroje, radość przeplata się z płaczem, a euforia ze strachem. Jest to spowodowane ze zmianami hormonalnymi. 

​W ściance macicy całkowicie zagłębił się już zarodek. Gdybyśmy mogli popatrzyć na niego od strony światła jamy macicy, to dostrzeglibyśmy małe, kuliste uwypuklenie na jednej ze ścian. To właśnie jest widoczne w USG pod postacią pęcherzyka ciążowego.

Zadbaj o siebie i dziecko

Jeżeli test ciążowy był pozytywny, a młoda mama podejrzewa, że jest w ciąży, przeprowadzone w 5 tygodniu badanie USG z całą pewnością to potwierdzi. Zobaczymy „kulkę w kulce”, czyli pęcherzyk żółtkowy w pęcherzyku ciążowym. Tak, to Twój maluszek, który za kilka miesięcy przyjdzie na świat.

Trzeba jednak wiedzieć, że takiego obrazu możemy się spodziewać tylko wtedy, kiedy poziom betaHCG we krwi matki przekracza 1500 IU. Może się jednak zdarzyć, że pomimo wysokiego stężenia betaHCG ciąży nie zobaczymy. Co to oznacza? Może to być sygnał, że mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną lub… ciążą mnogą. Zatem już na tym początkowym etapie możemy podejrzewać, że zostaniemy rodzicami bliźniaków.

Przyszła mama musi cały czas pamiętać o zażywaniu kwasu foliowego, który minimalizuje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Powinna również unikać kontaktu z osobami chorymi, aby uniknąć potencjalnej infekcji. Nie zapominamy również o prawidłowej diecie, czyli dużo warzyw i owoców, chude mięso i ryby, a także energetyczne paliwo, czyli ryż i kasze. Od tego czasu kobieta musi być pod kontrolą lekarza, który poprowadzi jej ciążę i zadba o jej zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka.

Scroll to Top