4 tydzień – najważniejsze objawy wczesnej ciąży

Kobieta zaczyna podejrzewać, że może być w ciąży, gdy nie pojawia się u niej spodziewana w tym terminie miesiączka. Zaczyna za to odczuwać niewytłumaczalne znużenie, ogarnia ją senność i poczucie zupełnego braku energii. Objawy te związane są z obecnością we krwi hormonu betaHCG, który jest produkowany przez tkanki tworzącego się właśnie łożyska. Jego poziom z dnia na dzień gwałtownie rośnie. To dobry moment, aby zrobić test ciążowy, a w przypadku niejednoznacznego wyniku rozpocząć oznaczanie poziomu hormonu w kolejnych badaniach z krwi.

W tym okresie ma miejsce niezwykle ważne wydarzenie – zarodek opuszcza jajowód, aby zagnieździć się już na dobre w macicy. Znajdzie tu bezpieczne schronienie na nadchodzące miesiące, aż do porodu.

Oficjalnie możemy oznajmić, że jesteś w ciąży!

Co się dzieje z dzieckiem?

Wędrujący w stronę jamy macicy zarodek podlega kolejnym przemianom charakterystycznym dla danego dnia rozwoju – najpierw jego komórki dzielą się intensywnie tworząc zbitą grudkę komórek, z wyglądu przypominającą nieco owoc maliny. Około 5-tego dnia rozwoju w grudce tej tworzy się w środku jamka wypełniona płynem. Ta postać nazywana jest blastocystą i wtedy też zarodek dociera wreszcie do jamy macicy. Osłonka przejrzysta cienieje, aż w końcu robi się w niej dziura i blastocysta wypełza na zewnątrz. Przywiera do ściany macicy i “wgryza” się w jej błonę śluzową. Komórki tworzące zewnętrzne warstwy blastocysty (tzw trofoblast) intensywnie się dzielą i dokonują inwazji wgłąb błony śluzowej wyścielającej jamę macicy (endometrium). Dochodzą do drobnych naczyń krwionośnych i uszkadzając ich ściankę wnikają w nie. Krew matki wlewa się pomiędzy komórki trofoblastu. To istotny moment, gdyż w ten sposób ustanowione zostaje krążenie maciczno-łożyskowe.

W 4 tygodniu ciąży zarodek ma postać dwuwarstwowej blaszki o długości około 0,2 mm i nie jest jeszcze widoczny na badaniu USG.

Co słychać u mamy?

Powinnaś mieć miesiączkę już od kilku dni? Wciąż czekasz na krwawienie, które nie następuje? Brak okresu stanowi najważniejszy sygnał świadczący o tym, że jesteś w ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest on jednoznaczny. Zatrzymanie cyklu miesiączkowego może być wywołane zupełnie inną przyczyną – nadmiernym stresem, brakiem dostatecznej ilości snu, zaburzeniami hormonalnymi bądź zmianą diety.

U niektórych kobiet mogą pojawić się też inne objawy, takie jak senność czy zmęczenie. Jest to wynik wpływu betaHCG na mózg.

Zadbaj o siebie i dziecko

Test ciążowy z moczu nie zawsze jest wiarygodny. Jeśli w terminie spodziewanej miesiączki widzisz dwie kreski, to najprawdopodobniej jesteś w ciąży, ale jeśli test wyszedł ujemnie, to jeszcze nic nie znaczy. Możliwa jest sytuacja, że poziom betaHCG we krwi jest jeszcze zbyt niski i zbyt mało tej substancji przechodzi do moczu, co powoduje, że test “nie widzi” ciąży. Absolutnie pewną metodą stwierdzenia ciąży jest 3-krotne oznaczenie stężenia betaHCG we krwi – poziom powinien się podwajać co 48 godzin, co świadczy o prawidłowym rozwoju ciąży na tym etapie.

Teraz już nie są akceptowane żadne wymówki – nie wiedziałam, nie byłam świadoma, nie miałam żadnych objawów – już wiesz, że jesteś w ciąży. Podczas kolejnych miesięcy nie wolno pić alkoholu, palić papierosów, a także stosować używek. Przyjmując leki, trzeba mieć na uwadze, że niektóre z nich mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Warto zapytać lekarza, które leki są zabronione, a które ewentualnie można stosować. Na pewno należy unikać przebywania w środowisku osób chorych, szczególnie małych dzieci w wieku przedszkolnym – infekcje wirusowe we wczesnej ciąży mogą być bardzo niebezpieczne.

Scroll to Top