Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Badania USG oraz nieinwazyjne testy PAPPA, NIFTY, Harmony, IONA są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu.

Badania USG

Badania ultrasonograficzne wykorzystują rodzaj fal dźwiękowych, które są powszechne w środowisku człowieka i nie są dla niego szkodliwe. Badania USG mogą więc być wykonywane wielokrotnie w czasie ciąży.

Od początku wprowadzenia metody wykonano sporo wieloośrodkowych badań oceniających bezpieczeństwo stosowania jej u ludzi, a w szczególności u rozwijającego się dopiero organizmu. Żadne nie wykazały poważnych zagrożeń.

Niemniej jednak na wszelki wypadek zaleca się ostrożność, szczególnie w przypadku bardzo wczesnych ciąż.

Badanie nie powinno trwać zbyt długo, powinniśmy unikać niepotrzebnego stosowania technik związanych z długą ekspozycją lub większą energią fali (doppler, badania 3D/4D).

Badania nieinwazyjne

Badania nieinwazyjne oceniające ryzyko chorób genetycznych w 1 trymestrze oparte są na USG i/lub analizie próbki krwi matki. Są więc zupełnie bezpieczne dla płodu.

Dowiedz się więcej o badaniach nieinwazyjnych z artykułu: Testy nieinwazyjne

Badania inwazyjne

Badania inwazyjne, czyli biopsja trofoblastu lub amniopunkcja wiążą się z ryzykiem straty ciąży wynoszącym ok. 0,1-0,2% (tzn. że na 1000 wykonanych zabiegów u 1-2 pacjentek dojdzie do poronienia).

Odsetek ten bardzo zależy od wskazań (jeśli widoczne są wady płodu lub wysokie ryzyko aberracji genetycznych, ryzyko poronienia jest wyższe), doświadczenia i umiejętności osoby wykonującej zabieg, a także od warunków miejscowych (np. otyłość pacjentki, obecność krwiaków, mięśniaków, ciąży mnogiej itd.).

Poronienie objawia się bólami brzucha i krwawieniem z dróg rodnych. Występuje ono zazwyczaj bezpośrednio po zabiegu, maksymalnie do kilku dni potem. Ważne jest więc zapewnienie pacjentce możliwości odpoczynku i oszczędzającego trybu życia przez 2-3 dni po zabiegu.

Dowiedz się więcej o badaniach inwazyjnych z artykułu: Testy inwazyjne

Scroll to Top