USG ginekologiczne

USG to służy ocenie budowy narządu rodnego. Umożliwia wykrycie mięśniaków, rozrostów endometrium, guzów jajnika i wielu innych patologii układu rozrodczego kobiety. Jest podstawowym badaniem dodatkowym w ocenie ginekologicznej.

Fertina - usg ginekologiczne

Kiedy wykonać?

Czas wykonania badania zależy od problemu, jaki chce diagnozować lekarz prowadzący. Zazwyczaj kierując pacjentkę na badanie USG, określa również czas jego wykonania.

Jeśli pacjentka nie otrzymała żadnych instrukcji, najlepiej zgłosić się w środku cyklu. Do oceny endometrium (np. podejrzewając istnienie polipa), najwłaściwszy jest okres tuż po zakończeniu krwawienia miesięcznego (zazwyczaj 6-7-8 dzień cyklu).

Podejrzenie patologii jajnika również lepiej weryfikować na początku cyklu – obecne w II fazie fizjologicznego cyklu ciałko żółte może zaburzać ocenę.

Przebieg badania

Badanie wykonywane jest z pustym pęcherzem i przezpochwowo u pacjentek, które już współżyły bądź z wypełnionym pęcherzem moczowym i przez powłoki brzuszne u kobiet, które nie rozpoczęły współżycia bądź nie życzą sobie badania sondą waginalną.

Czas trwania i wyniki

Wizyta trwa ok 20 minut.

Scroll to Top