Wizyta ginekologiczna

Wizyta kontrolna mająca na celu ocenę stanu zdrowia kobiety oraz wykonanie badań profilaktycznych. Zazwyczaj odbywa się raz do roku – większa częstotliwość wymagana jest przy współistnieniu terapii hormonalnej, patologii szyjki macicy czy innych stwierdzanych nieprawidłowościach. Jest to także wizyta konsultacyjna w przypadku zaistnienia nagłych dolegliwości czy jakichkolwiek problemów wymagających opinii lekarza.

Fertina - wizyta ginekologiczna

Kiedy wykonać?

Wizyta kontrolna powinna mieć miejsce średnio raz w roku. Najlepiej, żeby przypadła w środku cyklu, mniej więcej na czas owulacji.

Częstotliwość wizyt konsultacyjnych zależy od rodzaju problemu, z którym zgłasza się pacjentka.

Przebieg badania

Przed wizytą należy ustalić dokładną datę ostatniej miesiączki oraz informacje o rodzajach i dawkach wszystkich stosowanych leków. Dobrze też wziąć ze sobą wszystkie wyniki wykonanych ostatnio badań (laboratoryjnych, obrazowych np. mammografia, USG sutków itp.).

Na wizytę należy zgłosić się z pustym pęcherzem.

Podczas wizyty odbędzie się badanie ginekologiczne połączone z pobraniem wymazu cytologicznego z szyjki macicy, jeśli taki wymaz jest zalecany. Czasami niezbędne jest pobranie innych wymazów (np. w kierunku infekcji bakteryjnych czy wirusowych, takich jak HPV). Lekarz ginekolog przeprowadzający badanie może także wykonać szybką ocenę ultrasonograficzną, jeśli uzna to za konieczne w danej sytuacji klinicznej. Możliwe jest także wykonanie pełnego badania USG z opisem podczas jednej wizyty.

Czas trwania i wyniki

Wizyta trwa ok 20 minut.

Scroll to Top