Założenie wkładki

Podstawowe zastosowanie wkładki to działanie antykoncepcyjne, jednakże wkładki hormonalne (Mirena, Kyleena) mają jednocześnie także wiele dodatkowych pozaantykoncepcyjnych zalet. Znajdują zastosowanie w leczeniu obfitych, bolesnych miesiączek, w przypadku mięśniaków macicy czy jako element hormonalnego leczenia zastępczego w okresie okołomenopauzalnym.

Fertina - wkładka

Kiedy zapisać się na wizytę ?

Pacjentka zgłasza się na wizytę w trakcie miesiączki – najlepiej żeby był to 2-3 dzień, kiedy krwawienie jest najobfitsze. Wtedy kanał szyjki jest naturalnie rozszerzony i zabieg jest mniej nieprzyjemny. Kwalifikacja do założenia wkładki, omówienie rodzajów wkładek, ich działań pożądanych i niepożądanych dokonywane są na oddzielnej wizycie ginekologicznej.

Warunkiem dopuszczającym założenie wkładki jest prawidłowa cytologia szyjki macicy.

Przebieg wizyty

Zabieg może być nieprzyjemny, szczególnie u pacjentek, które nie rodziły siłami natury. Wskazane jest, aby ok 30 -60 min przed wizytą przyjąć doustny lek p/bólowy (np. 1000 mg paracetamolu).

Zabieg założenia wkładki jest zintegrowany z kontrolną wizytą ginekologiczną, która odbywa się po ok 7-10 dniach. Lekarz sprawdza wtedy położenie wkładki w jamie macicy, ewentualnie przycina nieco nitki pozostające w ujściu zewnętrznym szyjki macicy.

Usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej następuje podczas zwykłej wizyty ginekologicznej i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Czas trwania wizyty

Samo założenie wkładki trwa kilkanaście – kilkadziesiąt sekund.

Scroll to Top