Wizyta położnicza
Jest to wizyta kontrolna wykonywana w czasie ciąży. Jej zadaniem jest ocena stanu zdrowia kobiety ciężarnej. Może odbywać się w trybie planowym lub pilnym, jeśli pacjentkę zaniepokoiły dolegliwości, które wystąpiły nagle.
Kiedy wykonać?
Prowadzenie prawidłowej niepowikłanej ciąży zakłada około 10-11 wizyt wykonywanych co 4 tyg we wczesnej ciąży, a co 3 tyg w III trymestrze.
Przebieg badania
Przed wizytą pacjentka udaje się do gabinetu zabiegowego, gdzie jest ważona i mierzone jest ciśnienie tętnicze. Wyniki pomiarów odnotowywane są w książeczce ciąży. Wyniki badań laboratoryjnych przyniesionych przez pacjentkę są kopiowane i dołączane do dokumentacji pozostającej w Klinice. Następnie odbywa się konsultacja z lekarzem ginekologiem.
Dobrze jest przygotować sobie w domu listę pytań, które chce się zadać lekarzowi – stres towarzyszący wizycie powoduje, że o połowie problemów pacjentki przypominają sobie już po zakończeniu wizyty!
Pacjentka każdorazowo jest badana na fotelu ginekologicznym. Oceniana jest wtedy ilość i jakość wydzieliny pochwowej, jej pH, stan szyjki macicy. W zależność od decyzji lekarza pobierane są badania diagnostyczne, takie jak wymaz cytologiczny, posiew z kanału szyjki lub posiew z przedsionka pochwy i kanału odbytu w kierunku nosicielstwa GBS (ten ostatni u każdej ciężarnej po 35 tyg ciaży).
Podczas kontrolnej wizyty położniczej w ciąży zawsze potwierdzana jest obecność prawidłowej czynności serca płodu – najczęściej za pomocą USG lub specjalnego małego aparatu z przetwornikiem głosowym.
Jeśli pacjentka wyraziła pisemną zgodę w dokumentacji medycznej, to podczas wizyty położniczej może jej towarzyszyć partner. Na czas samego badania ginekologicznego na fotelu ciężarna zostaje jednak sama.
Czas trwania
Wizyta trwa ok 20 minut.
Wyniki
Dane z wizyty odnotowywane są w książeczce ciąży i w dokumentacji medycznej Kliniki Fertina.
Wszelkiego rodzaju zaświadczenia (np. że pacjentka może ćwiczyć w ramach Szkoły Rodzenia lub dla pracodawcy z informacją o ciąży) wystawiane są na prośbę pacjentki.
Jeśli stan zdrowia pacjentki uniemożliwia wykonywanie przez nią pracy, wystawiane jest zwolnienie lekarskie. Jeśli pracodawca/płatnik składek nie ma konta w systemie ZUS PUE, pacjentka musi znać jego NIP. Jednocześnie z całą mocą należy podkreślić, że zwolnienie lekarskie wystawiane jest w przypadku CHOROBY występującej w ciąży, a nie samego faktu bycia w ciąży!.