Chcemy mieć dziecko

Zdrowie rodziców ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, a więc kompleksowe przygotowania do ciąży należy rozpocząć już na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. To pierwszy moment, w którym zaczynamy dbać o nasze przyszłe dziecko!

Przyjrzyj się swojej historii medycznej

Jeśli któreś z partnerów cierpi na jakąkolwiek chorobę przewlekłą ( nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, padaczka, choroba wrzodowa żołądka, itp) lub przyjmuje na stałe jakiekolwiek leki (np. antydepresanty, leki stosowane w alergiach) należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym i poinformować go o planach prokreacyjnych.

Być może konieczna będzie zmiana preparatu ( np. w nadciśnieniu tętniczym)  lub korekta stosowanej dawki (np. w niedoczynności tarczycy, szczególnie na podłożu choroby Hashimoto, w padaczce). Bardzo często obecnie stosowane antydepresanty mogą zwiększać ryzyko wad serca u dziecka i należy spróbować je odstawić przed zajściem w ciążę.

Wiele leków pogarsza parametry nasienia  np. leki stosowane w chorobie wrzodowej lub wpływa niekorzystnie na libido ( leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym) W takich sytuacjach należałoby pomyśleć o bezpiecznych zamiennikach tych preparatów.

Przed staraniem o ciążę bezwzględnie należy odstawić wszelkie substancje androgenowo-anaboliczne stosowane coraz częściej w siłowniach i klubach fitness w celu poprawy masy mięśniowej!

Przyjrzyj się swojemu zdrowiu

Nie tylko chorzy przewlekle powinni skontrolować swój stan zdrowia – dotyczy to każdego potencjalnego rodzica.

Pomiar wagi ciała i ciśnienia tętniczego to minimum. Warto jest zrobić podstawowe oznaczenia laboratoryjne (morfologia krwi, badanie ogólne moczu, TSH, glukoza na czczo, lipidogram, transaminazy, mocznik, kreatynina). Można je wykonać w naszej Klinice.

Kobiety powinny udać się na spotkanie ze swoim ginekologiem celem wykonania badania kontrolnego i pobrać wymaz cytologiczny. Prawidłowy wynik badania cytologicznego pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w ciąży (np konieczności pobierania wycinków).

Przyjrzyj się swoim szczepieniom

Dobrze jest ustalić, na jakie infekcje kobieta chorowała, na co była szczepiona i ewentualnie uzupełnić braki.

W Polsce obowiązuje kalendarz szczepień, ale wiele młodych kobiet będących obecnie w wieku rozrodczym urodziła się i wychowała poza granicami naszego kraju, gdzie takie zasady mogą nie obowiązywać.

W tym celu należy oznaczyć we krwi przeciwciała klasy IgG i IgM dla toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki. Dobrze jest zaszczepić się na infekcje sezonowe typu grypa czy COVID.

Wylecz ogniska infekcji

Niewyleczone ogniska infekcji w organizmie mogą być bardzo niebezpieczne w ciąży. Uwolnione z nich bakterie krążąc we krwi mogą przeniknąć poprzez łożysko i spowodować infekcję wewnątrzmaciczną.

To bardzo niebezpieczna sytuacja, dlatego przed ciążą należy wyleczyć wszystkie chore zęby, ropne zmiany skórne czy stany zapalne dróg rodnych.

Infekcje intymne u mężczyzn również mają szkodliwe działanie – nie tylko grożą zakażeniem partnerki, ale także wpływają na jakość i skład nasienia obniżając jego potencjał rozrodczy.

Przyjrzyj się swojej diecie

Przed zajściem w ciążę dobrze jest zmienić nawyki żywieniowe, jeśli do tej pory nie mieściły się w kanonie zdrowych. Należy zupełnie odstawić lub znacznie ograniczyć używki.

Palenie papierosów, a szczególnie marihuany ma dewastacyjny wpływ na płodność męską. Nadmierne spożycie alkoholu, cukry proste i nadmiar tłuszczu w diecie nie tylko rujnują nam zdrowie, ale także mocno ograniczają możliwości reprodukcyjne.

Dieta powinna być pełnowartościowa oraz bogata w witaminy i mikroelementy potrzebne do prawidłowej produkcji gamet (cynk, selen).

Prawidłowa dieta to również szansa na optymalną wagę, co jest nieobojętne w ciąży. Nadwaga, a tym bardziej otyłość, może utrudniać zajście w ciążę (zaburzenia owulacji, wzrost oporności tkanek na insulinę), powodować różne powikłania w przebiegu ciąży (nadciśnienie, mała masa płodu, większe ryzyko poronienia) i jest znacznym obciążeniem przy porodzie.

Warto zadbać o prawidłowy wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index, BMI), którego wartość powinna mieścić się w zakresie od 20 do 25.

Przyjrzyj się swojej kondycji

Dobra kondycja fizyczna to przepustka do zdrowia, również w kontekście planowanej ciąży. Silne i sprawne mięśnie o wiele łatwiej znoszą zmiany sylwetki ciała w czasie ciąży i znacznie ułatwiają przebieg porodu.

Uprawianie sportu i dbałość o dobrą sprawność fizyczną, przynosi również profity po porodzie – łatwiej będzie wrócić do formy sprzed ciąży!

Zacznij brać kwas foliowy

Kobiety odpowiednio wcześniej (ok. 3 miesiące przed poczęciem) powinny włączyć suplementację kwasu foliowego – o dawce i rodzaju preparatu można porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Generalnie dawka nie powinna być niższa niż 400 mikrogramów dziennie. W przypadku kobiet chorych na padaczkę, podchodzących do procedury IVF lub u pań z wywiadem położniczym obciążonym urodzeniem dziecka z rozszczepem kręgosłupa lub wadą serca zaleca się dawki wyższe (zazwyczaj 5 mg).

W okresie jesienno-zimowym (listopad – marzec) zasadne jest także przyjmowanie witaminy D.

Przyjrzyj się rodzinie swojej i partnera

Czasami zdarza się, że w danej rodzinie występują charakterystyczne rzadkie choroby, np. hemofilia (problemy z krzepnięciem krwi), dystrofia mięśniowa czy głuchota wrodzona. Rodzina jest wtedy objęta opieką genetyka i ryzyko powtórzenia się danej choroby jest znane.

Znacznie bardziej niebezpieczne są sytuacje, kiedy diagnostyki nie było, ale wiadomo, że coś jest nie tak – powtarzające się straty ciąż, nieprawidłowości podczas badań prenatalnych (wady płodu), niepełnosprawność intelektualna lub ruchowa występująca u różnych członków rodziny.

Jeśli w waszych rodzinach zdarzały się takie sytuacje, warto zasięgnąć porady u genetyka i ewentualnie zaplanować diagnostykę pary jeszcze przed ciążą

Przyjrzyj się swoim cyklom

Zacznij zapisywać daty swoich miesiączek w kalendarzu lub zainstaluj aplikację w telefonie, która pomoże ci to robić elektronicznie.

Regularność krwawień wynika z regularności owulacji – to podstawowy test i kliniczny objaw płodności kobiety.

Porozmawiaj o swoich wątpliwościach

Warto jest też porozmawiać z lekarzem ginekologiem lub psychologiem o swoich spostrzeżeniach czy obawach.

Wiele kobiet odczuwa naturalny niepokój związany ze zmianami, jakie w ich organizmie oraz w codziennym życiu może poczynić ciąża i opieka nad małym dzieckiem. Rozmowa i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości zapewnią komfort psychiczny, który jest równie ważny, jak zdrowie fizyczne.

Rozpocznij swoje starania z Fertiną

Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.

Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.

Fertina - ciąża
Scroll to Top