Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki to bardzo częsta skarga padająca w gabinecie ginekologicznym. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne – wady anatomiczne narządu rodnego, zaburzenia czynnościowe, czy endometrioza. Niektóre mogą być potencjalnie groźne.

Wady anatomiczne

Po dokładnym zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjentki lekarz najpierw postara się znaleźć powód dolegliwości. Szczegółowe badanie USG zazwyczaj wystarcza do postawienia diagnozy o nieprawidłowościach budowy narządu rodnego. Czasami konieczne są dodatkowe badania np. histeroskopia czy laparoskopia.

Zaburzenia hormonalne

USG może też dostarczyć informacji na temat zaburzeń hormonalnych – obecność przerostu czy polipów endometrium, torbiele w jajnikach mogą skłonić do wykonania określonych testów laboratoryjnych.

Endometrioza

Najbardziej tajemniczą z wszystkich przyczyn bolesnych miesiączek jest endometrioza. Jest to jednocześnie potencjalnie groźna sytuacja, gdyż endometrioza może mieć też zły wpływ na płodność kobiety. Niestety, nie ma żadnych łatwych i szeroko dostępnych testów pozwalających potwierdzić bądź wykluczyć istnienie tej choroby u pacjentki. Rozpoznanie stawia się zazwyczaj na podstawie dokładnego wywiadu medycznego i po wykluczeniu innych przyczyn. Choroba może przybrać postać torbieli czekoladowej jajnika – wtedy jest uchwytna w badaniu USG.

Na szczęście najczęściej przyczyna bolesnych miesiączek nie jest poważna i zmniejszenie obfitości krwawień znacząco zmniejsza też dolegliwości bólowe.

Scroll to Top