Dzika 15, 00-172 Warszawa

Zadzwoń do nas - 609 366 732

Jak przebiega pierwsza wizyta w kierunku leczenia niepłodności?

Pierwsza wizyta może się odbyć w każdym momencie cyklu, jednakże najlepiej byłoby zgłosić się w trakcie miesiączki (1-5 dzień cyklu). Dobrze byłoby, żeby na tę pierwszą wizytę przyszli oboje partnerzy.

Krótka ankieta

Dla ułatwienia i celem uszeregowania informacji pacjentka zostanie poproszona przed wizytą o wypełnienie pisemnej krótkiej ankiety, którą przekaże lekarzowi podczas wizyty.

Rozmowa

Spotkanie z lekarzem rozpocznie się rozmową – trzeba przygotować się na pytania o czas starań o ciążę, długość i regularność cykli miesiączkowych (cykl liczymy od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następnym, zazwyczaj jest to 28-30 dni), częstotliwość współżycia, nazwy i dawki przyjmowanych na stałe leków. Należy ustalić datę ostatniej miesiączki.

Trzeba przynieść ze sobą całą dotychczasową dokumentację medyczną – wyniki badań, wypisy ze szpitala, opisy ewentualnych operacji czy zabiegów, jeśli jakieś były robione.

Badanie

Następnie odbędzie się badanie ginekologiczne- badana będzie tylko kobieta. Obecność miesiączki nie przeszkadza przy badaniu! Oczywiście niektórych badań nie można wtedy wykonać, np. pobrać wymazu cytologicznego, ale akurat w przypadku niepłodności ocena ginekologiczna na początku cyklu to podstawowe badanie. Rozpoznawalność niektórych chorób, np. endometriozy, jest też wtedy największa.

Kolejnym etapem będzie przezpochwowe badanie USG z oceną budowy narządu rodnego oraz ilości pęcherzyków jajnikowych. Pacjentka otrzyma wynik badania z dokumentacją zdjęciową.

Plan leczenia

Po zebraniu wszystkich informacji lekarz omówi z parą plan diagnostyki i leczenia. Schemat dalszego postępowania pacjentka dostaje na piśmie i zabiera do domu.

Dowiedz się więcej w artykule: Jak wygląda plan leczenia

Czas trwania

Wizyta trwa ok 40 min.