Inseminacja

Inseminacja to jedna z technik wspomaganego rozrodu, w której specjalnie przygotowane (przepłukane i zagęszczone) nasienie partnera (inseminacja partnerska, intrauterine insemination, IUI) lub dawcy (donor insemination, DI) podaje się bezpośrednio do jamy macicy kobiety z pominięciem stosunku seksualnego w okresie okołoowulacyjnym. Zabieg można wykonać w naszej warszawskiej Klinice Fertina.

Fertina - inseminacja

Jakie są wskazania do inseminacji ?

Inseminację wykonuję się głównie w przypadku:

niepłodności męskiej, kiedy parametry nasienia są nieprawidłowe ( ilość, jakość i ruchliwość plemników, problemy z upłynnieniem)

nieprawidłowości śluzu szyjkowego

niepłodności immunologicznej

trudności z odbyciem stosunku – leżących zarówno po stronie kobiecej, np. pochwica, jak i męskiej (trudności z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, ejekulacja wsteczna po zabiegach urologicznych czy w cukrzycy)

choroby zakaźnej jednego z partnerów, np. aktywne zakażenie wirusem żółtaczki zakaźnej typu B lub C, infekcja wirusem HIV ( specjalne techniki preparatyki nasienia zmniejszają ryzyko zakażenia kobiety)

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu ?

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest niedrożność jajowodów. Inseminacji nie ma też sensu wykonywać przy zbyt słabych parametrach nasienia – warunkiem dopuszczającym do zabiegu jest obecność minimum 1,5 mln plemników w ruchu postępowym.

Jaka jest skuteczność procedury ?

Powodzenie inseminacji zależy głównie od wieku starającej się o ciążę kobiety oraz od przyczyny niepłodności u danej pary. W przypadku kobiet młodszych niż 35 lat, skuteczność sięga ok 20 % tzn zbliża się do naturalnej płodności człowieka przy staraniach naturalnych w pojedynczym cyklu. Według badań skuteczność jest wyższa w cyklach stymulowanych.

Jak się przygotować ?

Przed zabiegiem inseminacji obowiązuje 2 dni abstynencji seksualnej dla mężczyzny. Pacjentka do naszej warszawskiej Kliniki zgłasza się na zabieg z lekko wypełnionym pęcherzem moczowym.

Kiedy się wykonuje inseminację ?

Dokładny termin zabiegu ustalany jest na podstawie monitoringu cyklu, w którym para podchodzi do procedury. Nasienie powinno być podane do dróg rodnych kobiety jak najbliżej czasu, kiedy komórka jajowa uwalniana jest z jajnika i toczy się jajowodem w kierunku jamy macicy. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez kilkanaście godzin, plemniki – około 24 godz.

Przebieg inseminacji

W naszej warszawskiej Klinice Fertina do zabiegu inseminacji obowiązuje kwalifikacja. Zazwyczaj ma ona miejsce na początku cyklu, w którym para planuje podejście do zabiegu. Polega na rozmowie lekarza z parą, badaniu lekarskim i USG oraz ocenie wymaganych badań diagnostycznych (u kobiety – ocena drożności jajowodów, czystość pochwy, posiew w kierunku chlamydia z szyjki macicy, cytologia, u obojga partnerów – WR, HbsAg, HIV, HCV, AHBC-T, grupa krwi). Lekarz omawia procedurę i ustala plan spotkań i potrzebnych badań hormonalnych monitoringu cyklu pomagających ustalić dokładny termin zabiegu.

Partnerzy podpisują świadomą zgodę na wykonanie zabiegu inseminacji domacicznej.

W ustalonym podczas monitoringu cyklu dniu inseminacji do Kliniki przybywa najpierw partner w celu oddania nasienia. Około dwie godziny później ma miejsce spotkanie z partnerką. Jeśli nasienie spełnia kryteria jakości, a partnerzy podtrzymują zgodę na wykonanie procedury, przygotowywany jest zabieg. Inseminacja wykonywana jest na fotelu ginekologicznym. Do jamy macicy wprowadzany jest cienki cewnik, poprzez który lekarz podaje specjalnie przygotowane wcześniej nasienie. Zabieg nie jest bolesny i trwa kilka minut. Potem pacjentka pozostaje jeszcze na fotelu ginekologicznym przez 10-15 minut.

Wizyta w naszej Klinice w Warszawie kończy się wydaniem pacjentce dokumentacji przeprowadzonego zabiegu wraz z zaleceniami dotyczącymi dalszego postępowania.

Czym różni się inseminacja od in vitro ?

Podczas inseminacji zagęszczone i przepłukane plemniki podawane są do jamy macicy, ale dalej muszą sobie radzić same – muszą samodzielnie dostać się drożnym jajowodem w okolicę komórki jajowej, rozpoznać ją, przyłączyć się do niej, zaktywować ją i doprowadzić do zapłodnienia. Muszą więc wykazać się pewnym poziomem sprawności i musi być ich odpowiednio dużo.

Do zapłodnienia pojedynczej komórki jajowej w procedurze in vitro potrzebny jest jeden żywy plemnik. Jego wyboru, głównie na podstawie wyglądu, dokonuje embriolog pod dużym powiększeniem mikroskopu. Następnie wkłuwa go do środka komórki jajowej. Po kilkunastu godzinach dochodzi do połączenia się materiału genetycznego obu gamet. Uzyskany zarodek po pewnym czasie przenoszony jest bezpośrednio do jamy macicy. Jest to procedura znacznie bardziej skomplikowana, ale też również znacznie skuteczniejsza.

Rozpocznij swoje starania z Fertiną

Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.

Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.

Fertina - ciąża
Scroll to Top