Przyszła mama jest właśnie w połowie ciąży. To czas, kiedy coraz wyraźniej rysuje się budowa ciała dziecka – widać jego kończyny, a narządy płciowe są już w pełni wykształcone.
22 tydzień ciąży to odpowiedni czas na wykonanie drugiego, tak zwanego “połówkowego” USG. Podczas badania będzie można zobaczyć narządy wewnętrzne dziecka oraz rozpoznać jego płeć. To też moment, kiedy macica zaczyna się powiększać, co może skutkować nieprzyjemnymi bólami w dole brzucha oraz w pachwinach.
Co się dzieje z dzieckiem?
Podczas badania USG doskonale widać wykształcone i zróżnicowane narządy płciowe u dziecka. Jeśli jest to dziewczynka, to właśnie teraz w jej jajnikach znajduje się szczytowa ilość komórek jajowych – ok 20 milionów. W kolejnych tygodniach ich ilość będzie spadać i wraz z przyjściem na świat pozostanie ich ok 2 miliony.
W połowie ciąży dziecko waży 500 gramów i od czubka głowy do końca pupy mierzy około 17-18 cm. Nie ma ono co prawda jeszcze włosów, ale jego ciało pokrywa lekki meszek i delikatnie zaczynają być widoczne brwi i rzęsy. Wciąż jednak nie otwiera oczu – powieki maluszka pozostają zrośnięte. Podczas badania USG zobaczysz, że Twoje dziecko jest już dosyć spore, a jego ciało coraz bardziej nabiera kształtu oraz można rozpoznać coraz więcej szczegółów. Między innymi to czas, kiedy na USG można zobaczyć już jego narządy wewnętrzne – nerki, serce czy mózg oraz skontrolować ciągłość kręgosłupa.
Co słychać u mamy?
W połowie ciąży przyszła mama może nieco dotkliwiej odczuwać ból w dole brzucha oraz ciągnięcie w pachwinach. Bóle nie powinny martwić – są to normalne oznaki powiększania się macicy.
W tym czasie można zaobserwować także zwiększoną wydzielinę z pochwy. Półprzezroczysta wydzielina jest zwyczajnym objawem ciąży. Jeśli natomiast zmieni ona nieco kolor, a do tego ciężarna będzie czuć świąd i pieczenie może być to oznaka grzybicy. Ten typ infekcji jest dosyć częsty podczas ciąży i wymaga leczenia. Przyszła mama powinna jednak na bieżąco monitorować ilość wydzieliny, gdyż jej nadmierność może zwiastować niebezpieczne skracanie się szyjki macicy i tym samym jej niewydolność. Badanie długości szyjki macicy odbędzie się także podczas zalecanej, “połówkowej” wizyty USG.
Zadbaj o siebie i dziecko
Połowa ciąży to czas, kiedy należy wykonać drugie główne USG. Zobaczysz na nim swojego maluszka, który jest już na tyle duży, że można zobaczyć budowę ciała, mózgu, nerek i innych narządów wewnętrznych oraz można rozpoznać kończyny. Podczas tego badania dowiesz się także, jakiej płci będzie Twoje dziecko!
Oprócz badania USG, podczas wizyty nastąpi także badanie sondą dopochwową, oceniające kanał szyjki macicy. Jeśli kanał szyjki jest krótszy niż 15 mm, a jej ujście wewnętrzne rozwiera się, być może trzeba będzie założyć okrężny szew na szyjkę.