Monitoring cyklu (owulacji)

Monitoring cyklu to jedna z procedur oceny płodności kobiety. Składa się z szeregu krótkich badań USG połączonych z badaniami hormonalnymi z krwi.

Liczba spotkań w naszej Klinice w Warszawie zależy od regularności owulacji. Zazwyczaj wystarczą dwa spotkania: jedno przed spodziewaną owulacją z badaniami laboratoryjnymi krwi, drugie po pęknięciu pęcherzyka (samo USG).

Do precyzyjnego wyznaczenia owulacji i dni płodnych możesz skorzystać z naszego kalendarza: Kalendarz dni płodnych

Fertina - monitoring cyklu
Monitoring cyklu

Po co się robi monitoring cyklu

Celem monitoringu cyklu jest określenie:

Czy w ogóle występuje owulacja – zdarzają się cykle bezowulacyjne nawet u kobiet, u których występują regularne krwawienia

Czy owulacja jest prawidłowa – jest to szczególnie istotne u kobiet z niską rezerwą jajnikową

Ile jest pęcherzyków dominujących w danym cyklu – niezbędna informacja szczególnie w cyklach stymulowanych

Kiedy dokładnie pęcherzyk będzie pękał – pomocne u par z niepłodnością męską i słabymi parametrami nasienia

Czy pęcherzyk dominujący pękł prawidłowo i czy nie doszło do powstania torbieli – nie jest ona bardzo niepokojąca z punktu widzenia zdrowia kobiety, gdyż najczęściej wchłania się podczas najbliższej miesiączki, ale do zapłodnienia w takim cyklu nie może dojść – komórka jajowa degeneruje wewnątrz niepękniętego pęcherzyka

Kiedy monitoring cyklu jest konieczny?

Obniżone parametry nasienia – Określenie dokładnego dnia spodziewanej owulacji jest szczególnie istotne u par z nieprawidłowościami w badaniu ogólnym nasienia. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez kilkanaście godzin. Dobrej jakości plemniki są w stanie czekać na nią w drogach rodnych kobiety 2-3 dni i wobec tego w warunkach zdrowia taka częstotliwość współżycia wystarczy, aby doszło do zapłodnienia. Niestety – słabszej jakości plemniki nie są w stanie tak długo zachować swojej żywotności i wobec tego muszą precyzyjnie trafić w okolice komórki jajowej tuż po jej uwolnieniu z pęcherzyka.

Nieregularne cykle – Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nieregularnych cykli u kobiety. Rytm krwawień w życiu kobiety narzucają owulacje – miesiączka zawsze występuje w stałym czasie, tzn. 10-14 dni po pęknięciu pęcherzyka. Niestety, u niektórych kobiet zupełnie niestały jest czas pojawiania się pękającego pęcherzyka – raz może to być w 14 dniu cyklu, a innym razem w np. 56 lub jeszcze później. Klinicznie objawia się to krwawieniem raz co 28 dni, a następnym razem po 70 dniach! Możliwość zapłodnienia w tak długim cyklu była tylko przez kilkanaście godzin i można było łatwo ten czas przeoczyć.

Inseminacja – Najwyższą skuteczność zabieg inseminacji osiąga, jeśli jest wykonany w precyzyjnie określonym czasie. Przepłukane i wyselekcjonowane z plazmy nasienia plemniki powinny trafić do jamy macicy najlepiej w ciągu 24 godzin wokół owulacji. Im gorsze są parametry nasienia, tym moment jego podania powinien być jak najbliższy pękaniu pęcherzyka. Wszystko to ma na celu maksymalne zwiększenie prawdopodobieństwa spotkania się plemników z toczącą się jajowodem dojrzałą i gotową do zapłodnienia komórką jajową.

Leki stymulacyjne – Monitoring cyklu jest absolutnie niezbędny podczas stosowania leków stymulujących owulację, takich jak Clostilbegyt, letrozol ( np. Aromek, Lametta, Femara, itd.) czy gonadotropiny (Bemfola, Gonal, Menopur, itp). Niezależnie od przyczyny, dla której włączono te leki, zawsze przy ich stosowaniu istnieje niebezpieczeństwo pobudzenia do dojrzewania więcej niż jednego pęcherzyka dominującego. Czasami jest to naszym celem, gdyż w ten sposób chcemy zwiększyć skuteczność leczenia. Niemniej jednak w przypadku starań naturalnych, kiedy po stosunku lub po inseminacji do dróg rodnych kobiety trafiają miliony plemników, od ilości dostępnych do zapłodnienia komórek jajowych zależy krotność ewentualnej ciąży! To właśnie zwiększone ryzyko ciąży mnogiej zmusza nas do ustalenia, ile pęcherzyków szykuje się do pękania – jeśli jest ich więcej niż 3 – zabieg jest przeciwwskazany i bezwzględnie należy powstrzymać się od współżycia!

Dowiedz się więcej o monitoringu cyklu i innych metodach leczenia niepłodności z artykułu: Metody leczenia niepłodności

Przebieg procedury monitoringu cyklu

Pacjentka umawia się na pierwsze spotkanie monitoringu cyklu w dniu zaleconym przez lekarza podczas wizyty pierwszorazowej lub innej wizyty związanej z leczeniem niepłodności. W dniu wizyty pacjentka zgłasza się do naszej warszawskiej Kliniki rano na pobranie krwi (do godz 09.00) – nie trzeba być na czczo !!!

Ocena USG może odbyć się od razu rano – wtedy interpretacja i zalecenia przesyłane są drogą mailową bądź telefoniczną tego samego dnia po uzyskaniu wyników badań hormonalnych. Zaletą takiego postępowania jest jednorazowa bytność w Klinice.

Ocena USG może mieć miejsce również po południu – zaletą jest wtedy znajomość wyników pobranych rano badań i pełniejszy ogląd sytuacji. Jeśli wskazane jest podanie leków w formie zastrzyków podskórnych, można to zrobić od razu w Klinice, a nie samemu w domu.

Istnieje możliwość przyniesienia wyników badań pobranych rano tego samego dnia w innym laboratorium.

Jak należy przygotować się do badania

Procedura nie wymaga specjalnego przygotowania – przed pobraniem krwi nie trzeba być na czczo. Badanie USG w naszej warszawskiej Klinice wykonywane jest sondą dopochwową przy pustym pęcherzu moczowym.

Czas trwania wizyty monitoringu cyklu

Badanie USG trwa około 10 minut.

Wyniki badań laboratoryjnych pobranych rano do godz. 09.00 są dostępne tego samego dnia około południa, pobranych w ciągu dnia do godz. 19.00 – zazwyczaj do północy.

Wynik

Wynikiem końcowym procedury monitoringu cyklu jest informacja, czy w danym cyklu owulacja była prawidłowa i w którym momencie tego cyklu zapłodnienie było możliwe.

Rozpocznij swoje starania z Fertiną

Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.

Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.

Fertina - ciąża
Scroll to Top