Jako początek ciąży lekarze przyjmują pierwszy dzień miesiączki w cyklu, w którym dopiero dojdzie do zapłodnienia. Pierwsze dwa tygodnie są więc dodawane sztucznie i w tym czasie twojego maluszka tak naprawdę jeszcze nie ma!
Przy tak ustalonym początku cała ciąża trwa 40 tygodni, a do zapłodnienia dochodzi dopiero około trzeciego tygodnia. Te dwa pierwsze tygodnie to czas, kiedy kobieta miesiączkuje, jest to również okres, w którym komórka jajowa przygotowuje się do zapłodnienia. Kobieta, która planuje ciążę powinna o siebie dbać, zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć zażywanie niektórych leków.
Co się dzieje z dzieckiem?
Kobiety często zastanawiają się, kiedy właściwie w ich brzuchu pojawia się dziecko. Teraz już wiesz, że na pewno nie następuje to w pierwszym i drugim tygodniu ciąży, bo te dodawane są przez ginekologów sztucznie. Do zapłodnienia dochodzi później, po owulacji, a o samej ciąży dowiadujemy się zazwyczaj dopiero gdy ustaje miesiączka i wykonamy test ciążowy – o tym przeczytasz w następnych naszych wpisach. Początkowe dni tak liczonej ciąży to czas, kiedy jeden wybrany pęcherzyk jajnikowy, pęcherzyk dominujący, powiększa się do ok. 2 cm, co powoduje, że jest on widoczny na powierzchni jajnika. W środku obecna jest komórka jajowa, którą nazywamy oocytem. Ona również w tym czasie intensywnie przygotowuje się do zapłodnienia i kończy podział swojego materiału genetycznego, który zapoczątkowany został jeszcze w życiu płodowym kobiety. Na skutek tego podziału po połączeniu się z plemnikiem nowo powstała komórka będzie miała tyle samo DNA, co inne.
Co słychać u mamy?
Trwa miesiączka, a rosnący pęcherzyk dominujący produkuje estrogeny, które za chwilę spowodują ustanie krwawienia. Estrogeny to hormony, które gwarantują wzrost śluzówki w macicy. Zaobserwować można zmiany w konsystencji wydzieliny z pochwy – jest ona bardziej płynna oraz przezroczysta. Wyściółka macicy staje się grubsza, co jest kolejnym etapem przygotowania na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. W przypadku kiedy jednak do niego nie dojdzie, wyściółka złuszcza się, co doprowadzi do wystąpienia kolejnej miesiączki.
Zadbaj o siebie i dziecko
Pomimo, że dziecko dopiero się pojawi, przyszła mama powinna już teraz zadbać o siebie i swojego maluszka. Ważne jest, aby zmienić swój styl życia na zdrowszy. Zrezygnuj ze spożywania alkoholu i palenia papierosów. Nie najlepszym pomysłem jest dieta bogata w żywność przetworzoną i fast foody, które należy zamienić na pełnowartościowe posiłki. Powinnaś zwracać uwagę, aby przygotowywane przez Ciebie dania zawierały dużo witamin i minerałów, które znajdziesz w warzywach, owocach, rybach, roślinach strączkowych i orzechach. Zaleca się również, aby kobieta planująca ciąże, 3 miesiące wcześniej dostarczała swojemu organizmowi kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Istotne jest także, aby wyeliminować z organizmu wszystkie ogniska infekcji. W czasie ciąży osłabieniu ulegają przede wszystkim zęby, dlatego konieczna jest wizyta u dentysty. Musisz wiedzieć, że w trakcie ciąży nie można stosować niektórych leków, przede wszystkim tych przy przewlekłych chorobach, np. przy nadciśnieniu tętniczym, dlatego należy przestawić je na te, które są dopuszczalne w takim stanie.