Pierwsza wizyta ciążowa powinna odbyć się w naszej Klinice najpóźniej w 6-7 tygodniu ciąży. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ pozwala kobietom uzyskać odpowiedzi na trapiące ich pytania dotyczące ich dziecka oraz tego, w jaki sposób dbać o siebie i maluszka.
W 6-7 tygodniu ciąży podczas badania USG wczesnej ciąży rodzice mogą po raz pierwszy usłyszeć bicie serduszka ich syna bądź córki. To wyjątkowa chwila, która pozostaje w pamięci na bardzo długo.
Co się dzieje z dzieckiem?
W 6-7 tygodniu ciąży trwa intensywna organogeneza, czyli zaczynają się tworzyć wszystkie narządy człowieka. W tym czasie mocno powiększa się część głowowa, a cały zarodek przybiera kształt litery „C”. Zaczyna wyodrębniać się twarz, zamyka się cewa nerwowa, tworzą się naczynia krwionośne i wykształca się pępowina. Pierwotne komórki płciowe, z których kiedyś powstaną komórki jajowe lub plemniki migrują ze ścianki pęcherzyka żółtkowego do wnętrzna zarodka i osiadają w pierwotnych gruczołach płciowych. Zaczyna bić serce płodu – początkowo z częstością około 110-115 uderzeń na minutę, później znacznie przyspiesza. Pod koniec 7 tygodnia dostrzec można również początek kształtowania się kończyn – górnych i dolnych.
Jest to bardzo wrażliwy czas – działanie teratogenów, czyli substancji zaburzających prawidłowe procesy rozwoju, może doprowadzić do powstania wad w budowie ciała dziecka. To właśnie teraz należy zachować szczególną ostrożność przy przyjmowaniu jakichkolwiek leków czy w stosowaniu zabiegów (absolutnie przeciwwskazane zdjęcia Rtg, naświetlania, itp.). Należy unikać ludzi przeziębionych (wiele infekcji wirusowych ma podobny przebieg, a niektóre mogą być bardzo niebezpieczne dla ciąży).
Co słychać u mamy?
Organizm kobiety w ciąży może w różny sposób reagować na nową sytuację. Około 7 tygodnia ciąży mogą pojawić się nudności i wymioty. Istnieje przekonanie, że to typowy objaw ciąży, który musi wystąpić. Tak naprawdę większość kobiet ich nie ma, a jeżeli już się pojawiają, to raczej w łagodnym nasileniu. Tylko w nielicznych przypadkach są to dolegliwości rzeczywiście mocno uciążliwe. Jednakże, jeśli już wystąpią – rzadko są tylko „poranne”. Zazwyczaj twają cały dzień i znacznie upośledzają normalne funkcjonowanie kobiety. Występują zupełnie spontanicznie lub jako reakcja na jakiś bodziec, np. silniejszy zapach (niekoniecznie przykry), smak (np. specyficzny smak leku) lub posiłek. Ważne jest, aby starać się jeść małe porcje, za to często. Szczególnie uważnie należy pilnować przyjmowania płynów i nawadniania organizmu. Lepszym wyborem niż czysta woda będą przeciery owocowe lub herbata, szczególnie imbirowa. Dotknięte dolegliwościami przyszłe mamy często bardzo niepokoją się faktem zmniejszonego dowozu energii związanego z niedostatecznym odżywianiem – niepotrzebnie. Zazwyczaj sytuacja taka trwa jednak stosunkowo krótko i nie jest niebezpieczna. Groźniejsze może być ograniczanie płynów i związane z tym odwodnienie. Jeśli więc dolegliwości są na tyle intensywne, że uniemożliwiają normalne przyjmowanie płynów, konieczne może się okazać zastosowanie tabletek hamujących wymioty oraz uzupełnianie płynów kroplówkami. Konieczna jest oczywiście konsultacja z lekarzem, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Na szczęście nudności i wymioty nie towarzyszą kobiecie przez cały okres ciąży. Najczęściej dolegliwości mijają około 14-15 tygodnia ciąży.
Zadbaj o siebie i dziecko
Lekarze podkreślają, że 6-7 tydzień ciąży to ostatni dopuszczalny czas na pierwszą wizytę ciążową. 2 miesiąc ciąży to czas, kiedy przyszli rodzice mogą już zobaczyć podczas badania USG obraz zarodka. Ma on postać cienkiej kreseczki, która znajduje się w środku pęcherzyka ciążowego, obok pęcherzyka żółtkowego. Czas trwania ciąży lekarz potwierdza po jego zmierzeniu wzdłuż od końca do końca. Powinien się zgadzać z tym liczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki.
Wizyta w naszej Klinice w 6-7 tygodniu ciąży często jest tą szczególną, jedną z ważniejszych, gdyż podczas tego badania po raz pierwszy można usłyszeć bicie serca swojego dziecka. Przyszła mama zostaje skierowana na badania laboratoryjne oraz otrzymuje zalecenia związane z suplementacją witaminową i ewentualnie zażywanymi lekami. Lekarz ustala kalendarz wizyt i zakłada książeczkę ciążową.