Przyjmuje się, iż z chwilą ukończenia 23 tygodnia i 6 dni ciąży dziecko jest zdolne przeżyć poza organizmem matki. W dramatycznej sytuacji porodu w tak wczesnej ciąży, podejmuje się więc próby ratowania tak ekstremalnych wcześniaków.
Wejście w 24 tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama silniej odczuwa obecność dziecka. Delikatne ruchy mogą stać się nieco bardziej dotkliwymi uderzeniami. Brzuszek zaczyna być coraz bardziej widoczny. To także magiczny czas, kiedy dziecko zaczyna otwierać oczy.
Co się dzieje z dzieckiem?
W czasie między 24 a 26 tygodniem ciąży, dziecko waży około 700-800 gramów. Otwiera już oczy, widzi, natomiast jego mózg nie potrafi jeszcze tych bodźców zanalizować.
Dziecko nabywa i doskonali kolejne funkcje życiowe – zaczyna wykonywać ruchy oddechowe. Na razie są to tylko krótkie sekwencje trwające kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sekund. Jednocześnie, do pęcherzyków płucnych zaczyna być wydzielany surfaktant – substancja umożliwiająca rozprężenie się płuc i utrzymanie pęcherzyków płucnych bez zapadania się. Układ oddechowy dziecka coraz bardziej się rozwija.
Dziecko w dalszym ciągu funkcjonuje w cyklach składających się z fazy aktywności i fazy odpoczynku. Podczas tej drugiej można już wyraźnie wyodrębnić czas szybkich ruchów gałek ocznych (jest to widoczne w USG)– po urodzeniu podczas tej fazy snu, tzw. REM (ang. Rapid Eye Movement) śnimy swoje marzenia senne. Może więc płód w tym czasie ciąży też już je ma?
Co słychać u mamy?
W 24 tygodniu ciąży przyszła mama może coraz dotkliwiej odczuwać ruchy i kopniaki swojej pociechy. Znane dotychczas delikatne muśnięcia mogą zamienić się w nieprzyjemne uderzenia. Jednocześnie ciężarna może mieć wrażenie, że wszystkie te ruchy odbywają się jakoś za nisko. Nie jest to jednak powód do zmartwień – w tym czasie ciąży cała macica znajduje się wciąż jeszcze głównie w dolnej części brzucha. Dno macicy sięga już jednak nieco powyżej pępka, dlatego ciąża zaczyna być widoczna dla otoczenia! Nawet kobiety, które mają bardzo silne mięśnie brzucha, w tym czasie zaczynają już mieć wyraźnie zaokrąglony brzuszek.
Ciąża to trudny czas dla skóry. Wysoki poziom hormonów uwrażliwia ją na działanie promieni słonecznych wywołując silniejszą niż zazwyczaj reakcję. Łatwiej dochodzi do powstawania przebarwień, blizn, zmian naczyniowych. Przyszła mama powinna uważać i nie narażać się na zbyt dużą ekspozycję na promieniowanie UV. W ciąży dużo bardziej należy pamiętać o odpowiedniej ochronie i porządnym kremie z filtrem.
Ale reakcja skóry na ciążę to także zupełnie łagodne, fizjologiczne i przejściowe przebarwienia śluzówek, brodawek sutkowych, warg sromowych. Właśnie w tym czasie ciąży, u niektórych mam może pojawić się także charakterystyczna linea nigra – czyli ciemna linia przechodząca przez środek brzucha w dół do spojenia łonowego.
W tym okresie ciąży wszystkie kobiety badane są pod kątem zagrożenia wystąpieniem cukrzycy. To podstępna choroba, która długo może nie dawać żadnych objawów klinicznych. Jest niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ciąża zmienia metabolizm kobiety i usposabia do ujawnienia się choroby. Niekontrolowany, wysoki poziom glikemii we krwi może spowodować przerost narządów wewnętrznych dziecka, jego dużą masę urodzeniową i co się z tym wiąże – ryzyko powikłań przy porodzie. Noworodek matki chorej na cukrzycę może także mieć wiele kłopotów z adaptacją do samodzielnego życia. Ryzyko zachorowania na cukrzycę rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy, jej wagą i stylem odżywiania się. Ważne także są obciążenia rodzinne (chorzy rodzice, dziadkowie, rodzeństwo ciężarnej)
Zadbaj o siebie i dziecko
Około 24 tygodnia ciąży należy umówić się na kolejną wizytę kontrolną. To także czas na badania laboratoryjne – należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz – jeśli były ujemne przy poprzednim badaniu – także przeciwciała IgM przeciwko toksoplazmie. U pacjentek mających grupę krwi Rh minus, to czas na kolejne oznaczenie obecności przeciwciał przeciwko antygenowi RhD. Jeśli partnerzy tych kobiet mają grupę krwi Rh plus, to należy rozważyć wykonanie testu SANCO. Jest to badanie, podczas którego na podstawie badania krwi ciężarnej, określa się obecność antygenu RhD na krwinkach płodu (czyli czy dziecko ma grupę krwi Rh plus czy Rh minus)
Najważniejszym testem wykonywanym w tym czasie jest tzw. test obciążenia glukozą (ang. oral glucose tolerance test, OGTT). Ocenia on metabolizm glukozy, który w ciąży może ulec zaburzeniu, aż do pojawienia się jawnej cukrzycy włącznie! Test polega na trzykrotnym pobraniu krwi – najpierw na czczo. Następnie pacjentka wypija w ciągu 5 minut rozpuszczone w szklance wody 75 g glukozy. Napój jest bardzo słodki, ale znakomita większość kobiet daje radę go wypić. Jeśli nie lubisz słodyczy, dobrze jest wziąć ze sobą butelkę wody mineralnej do popicia. Dobrze też dorzucić do niej ciekawą książkę albo gazetę do poczytania, gdyż następnie należy usiąść w poczekalni i przez godzinę pozostawać w pozycji siedzącej. Nie wolno nic jeść, żuć gumy, palić papierosów, pić słodkich napojów. Nie wolno też biegać za starszym dzieckiem, wyskoczyć na zakupy czy pójść załatwiać ważne sprawy w urzędzie. Po godzinie pobierana jest kolejna próbka krwi, a po następnej godzinie kolejna. Dopiero wtedy można coś zjeść (np. kanapkę, jabłko) i wrócić do domu.