USG wczesnej ciąży
Podstawowym celem badania jest potwierdzenie zaistnienia prawidłowej ciąży wewnątrzmacicznej. Pęcherzyk ciążowy zaczyna być widoczny w jamie macicy około 5 tyg ciąży ( MUSI być widoczny jeśli betaHCG we krwi przekracza poziom 1500 IU/ml). Zarodek z czynnością serca pojawia się około tydzień później i początkowo rośnie średnio 1 mm na dobę.
Obraz wczesnej ciąży
Obraz wczesnej ciąży jest ściśle związany z czasem trwania ciąży – określone rzeczy widać w określonym czasie. Czasami, kiedy pacjentka ma nieregularne cykle lub owulacja w cyklu, w którym zaszła w ciążę przesunęła się znacznie, obraz ciąży w USG nie odpowiada temu, co spodziewalibyśmy się zobaczyć zgodnie z wyliczeniami opartymi na dacie ostatniej miesiączki. Wtedy konieczne może być powtórzenie badania za 7-10 dni.
Kiedy wykonać?
Najlepszy czas na wykonanie tego badania przypada ok 7 tygodnia ciąży, jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów klinicznych. W sytuacji pojawienia się plamień, krwawień, bólów brzucha, badanie należy wykonać jak najszybciej po wystąpieniu dolegliwości.
Przebieg badania
Pacjentka zgłasza się na badanie z pustym pęcherzem. Przed badaniem należy ustalić dokładną datę ostatniej miesiączki. Jeśli ciąża powstała przy pomocy metod rozrodu wspomaganego, dobrze byłoby przynieść na wizytę dokumentację tego leczenia (szczególnie istotne jest dokładne ustalenie daty pobrania komórek jajowych w programie in vitro).
Podstawowym pomiarem wykonywanym podczas tego badania USG jest tzw. CRL, czyli długość płodu mierzona od czubka główki do końca pupy wyrażona w milimetrach. Na jego podstawie komputer oblicza spodziewany termin porodu. Jeśli różni się on od terminu obliczonego z miesiączki o ponad tydzień, to zmieniamy termin porodu na ten obliczony na podstawie USG. Drugim ważnym pomiarem jest pomiar czynności serca płodu. Musi być on odnotowany na wyniku badania w postaci dokładnej liczby uderzeń serca na minutę.
Podczas tego badania lekarz ocenia też oczywiście ilość zarodków. Jeśli ciąża jest mnoga, określa i dokumentuje kosmówkowość i owodniowość ciąży. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia ewentualnych powikłań ciąży mnogiej – cześć z nich można wykluczyć już na tym wczesnym etapie.
Stosunkowo częstą patologią uwidacznianą podczas badania USG w I trymestrze ciąży jest odklejenie kosmówki. Może mu towarzyszyć zgłaszane przez pacjentkę widoczne klinicznie krwawienie lub plamienie. Zawsze jest to objaw niepokojący, aczkolwiek najczęściej wszystko dobrze się kończy i podczas kolejnego obowiązkowego badania USG w ciąży w okolicy 12 tygodnia krwiak nie jest już w ogóle widoczny.
Czas trwania i wyniki
Wizyta trwa ok 20 minut.
Wynik badania wraz z dokumentacją zdjęciową pacjentka otrzymuje na koniec wizyty.
Okres ciąży może być spokojniejszy gdy zaufasz specjalistom
Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.
Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.