Płeć płodu możemy poznać podczas badań USG oraz wykonując testy genetyczne
Badania USG
W USG płeć płodu widać podczas badania w 22 tyg. ciąży. Oceniając budowę ciała dziecka sprawdza się również narządy płciowe zewnętrzne i w ten sposób określa płeć maleństwa.
W poprzednim głównym badaniu w ciąży, tzn. w USG 12 tydzień ciąży płód nie ma jeszcze dobrze zróżnicowanych cech płciowych i dlatego ocena może być mylna.
Badania genetyczne
Płeć człowieka określona zostaje w momencie zapłodnienia i zależy od chromosomu płci obecnego w plemniku – jeśli był to Y powstaje chłopczyk , jeśli X – dziewczynka. Wynika z tego, że jeśli wykonalibyśmy badanie genetyczne, to można byłoby poznać płeć nawet już u kilkukomórkowego zarodka. Badania takie rzeczywiście robi się czasami podczas procedury in vitro, zanim zarodek zostanie przetransferowany do jamy macicy. Są to tzw. badania przedimplantacyjne (PGD) wykonywane jedynie ze wskazań medycznych.
W podobny pewny sposób można określić płeć płodu po amniopunkcji – kariotyp 46 XX oznacza dziewczynkę, 46 XY chłopca. Amniopunkcję wykonuje się po 15 tyg, na wynik trzeba poczekać jeszcze co najmniej 2 tyg. Amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym, potencjalnie niebezpiecznym dla płodu i wykonuje się ją jedynie ze wskazań medycznych.
Dowiedz się więcej o badaniach inwazyjnych z artykułu: Testy inwazyjne
W czasie każdej ciąży materiał genetyczny pochodzący z tkanek łożyska krąży rozpuszczony we krwi matki w postaci wolnych łańcuchów DNA. Można go wyizolować po zwykłym pobraniu krwi od pacjentki. Robi się tak podczas nowoczesnych badań przesiewowych w kierunku chorób chromosomalnych, czyli testów wolnego DNA. Jeśli jednocześnie oznaczymy materiał z chromosomów X i Y, to mamy informację o płci płodu. Jest to możliwe już od 10 tyg ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla płodu.
Dowiedz się więcej o badaniach nieinwazyjnych z artykułu: Testy nieinwazyjne