Adopcja gamet lub zarodków

Czasami zdarza się, że długotrwałe i kosztowne leczenie, pomimo zaangażowania wszystkich dostępnych sił i środków, nie przynosi wyczekiwanych rezultatów. Co wtedy?

Adopcja zarodków

Wtedy można spróbować sięgnąć po adopcję istniejących już zarodków zdeponowanych w Banku Gamet i Zarodków. Zarodki te powstały podczas leczenia innej pary, ale z różnych powodów nie zostały przez nią wykorzystane. Najczęściej – danej parze urodziło się już tyle dzieci, ile pragnęli i nie chcą już dalszego powiększania rodziny. Świadomie podejmują więc decyzję o zrzeczeniu się swoich praw na rzecz innych starających się o ciążę partnerów.

Zgodnie z polskim prawem zarówno oddanie, jak i przyjęcie zarodków jest anonimowe – oznacza to, że ani biologiczni rodzice, ani para, u której wykonano kriotransfer – nic o sobie nawzajem nie wiedzą. 

Adopcja gamet

Diagnostyka niepłodności zawsze dotyczy pary i zazwyczaj problemy występują po obu stronach. Czasami jednakże zdarza się, że przyczyną trudności jest brak lub bardzo słaba jakość tylko jednego rodzaju gamet. Wtedy rozwiązaniem może być skorzystanie z Banku i użycie w procedurze zapłodnienia in vitro komórki jajowej partnerki, a plemników od anonimowego dawcy lub odwrotnie – komórki jajowej anonimowej dawczyni i plemników partnera.

Warunki adopcji

Zgodnie z polskim prawem użycie do procedur wspomaganego rozrodu (zarówno do inseminacji, jak i do in vitro) plemników pochodzących od dawcy nasienia lub zarodków z Banku Gamet i Zarodków jest zarezerwowane jedynie dla par pozostających w formalnym związku małżeńskim bądź legitymujących się specjalnym Oświadczeniem złożonych przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego.

Rozpocznij swoje starania z Fertiną

Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.

Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.

Fertina - ciąża
Scroll to Top