Dzika 15 lok CU4, 00-172 Warszawa

Zadzwoń do nas - 609 366 732

Czy badania są bezpieczne?

Badania USG oraz nieinwazyjne testy PAPPA, NIFTY, Harmony, IONA są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu.

Badania USG

Badania ultrasonograficzne wykorzystują rodzaj fal dźwiękowych, które są powszechne w środowisku człowieka i nie są dla niego szkodliwe. Badania USG mogą więc być wykonywane wielkokrotnie w czasie ciąży. Od początku wprowadzenia metody wykonano sporo wieloośrodkowych badań oceniających bezpieczeństwo stosowania jej u ludzi, a w szczególności u rozwijającego się dopiero organizmu. Żadne nie wykazały poważnych zagrożeń. Niemniej jednak na wszelki wypadek zaleca się ostrożność, szczególnie w przypadku bardzo wczesnych ciąż. Badanie nie powinno trwać zbyt długo, powinniśmy unikać niepotrzebnego stosowania technik związanych z długą ekspozycją lub większą energią fali (doppler, badania 3D/4D).

Badania nieinwazyjne

Badania nieinwazyjne oceniające ryzyko chorób genetycznych w I trymestrze, czyli testy PAPP-A, Harmony, NIFTY, IONA oparte są na analizie próbki krwi matki. Są więc zupełnie bezpieczne dla płodu.

Dowiedz się więcej o badaniach nieinwazyjnych z artykułu: Testy nieinwazyjne

Badania inwazyjne

Badania inwazyjne, czyli biopsja trofoblastu lub amniopunkcja wiążą się z ryzykiem straty ciąży wynoszącym ok 1% (tzn że na 100 wykonanych zabiegów u jednej pacjentki dojdzie do poronienia). Odsetek ten bardzo zależy od doświadczenia i umiejętności osoby wykonującej zabieg, a także od warunków miejscowych (np. otyłość pacjentki, obecność krwiaków, mięśniaków, ciąży mnogiej itd.). Poronienie objawia się bólami brzucha i krwawieniem z dróg rodnych. Występuje ono zazwyczaj bezpośrednio po zabiegu, maksymalnie do kilku dni potem. Ważne jest więc zapewnienie pacjentce możliwości odpoczynku i oszczędzającego trybu życia przez 2-3 dni po zabiegu.

Dowiedz się więcej o badaniach inwazyjnych z artykułu: Testy inwazyjne