Cel
Pierwsze obowiązkowe badanie prenatalne w naszej Klinice dla KAŻDEJ kobiety w ciąży. To najpóźniej podczas tego badania określa się mnogość ciąży oraz zgodność realnego czasu jej trwania z tym wyliczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki. Lekarz dokonuje także pierwszej oceny prawidłowości budowy płodu i wyklucza istnienie dużych wad.
Drugim, równorzędnym celem tego badania jest nieinwazyjne oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych u płodu i podjęcie decyzji o wykonaniu bądź zaniechaniu wykonywania niebezpiecznych badań inwazyjnych.
Dowiedz się więcej o wstępnej ocenie ciąży oraz szacowaniu ryzyka chorób z artykułu: USG 12 tydzień ciąży
Kiedy?
Badanie USG 12 tydzień ciąży wykonuje się w ściśle określonym czasie ciąży, tj między 11 a 13 tygodniem i 6 dniem. Zarodek ma wtedy od 45 mm do 84 mm długości i to ten parametr jest głównie brany pod uwagę w ustalaniu rzeczywistego czasu trwania ciąży. Jeśli podejrzewamy, że ciąża jest nieco starsza albo pacjentka miała krótkie cykle (24-25 dniowe), to lepiej jest nie czekać do ostatniej chwili, tylko zgłosić się na badanie wcześnie, blisko 11 tyg ( bo może się okazać, że dziecko jest znacznie dłuższe, niż nam się wydawało i jest już za późno na nieinwazyjne oszacowanie ryzyka).
Do wyznaczenia optymalnej daty badania USG w 12 tygodniu ciąży skorzystaj z naszego kalendarza: Kalendarz wizyt USG
Przebieg
Badanie wykonywane jest najczęściej przez brzuch, przy pustym pęcherzu moczowym. Czasami, przy słabej wizualizacji wywołanej, np. położeniem macicy w tyłozgięciu lub nadwagą pacjentki lekarz decyzuje o użyciu sondy dopochwowej. Podczas badania oceniana jest wielkość i budowa płodu, położenie kosmówki, ilość płynu owodniowego. Oceniane są także ultrasonograficzne markery chorób chromosomalnych, które następnie służą do wyliczenia ryzyka wystąpienia tychże chorób u dzidziusia. Wizytę kończy szczegółowa konsultacja i omówienie wyników oraz ewentualne zaplanowanie dalszego postępowania.
Czas trwania
Wizyta trwa około 30 minut.
Wyniki
Wynik badania wraz z wyliczeniami i oszacowaniem ryzyka chorób chromosomalnych oraz dokumentacją zdjęciową pacjentka otrzymuje na koniec wizyty. Jeśli planuje nagranie pamiątkowego filmu, powinna przynieść ze sobą PenDrive oraz zgłosić to lekarzowi W TRAKCIE badania!