Cel
Głównym celem badania jest oszacowanie wagi płodu i wykluczenie hipotrofii, czyli sytuacji, kiedy płód jest zbyt mały w stosunku do danego wieku ciążowego.
Kiedy?
Badanie wykonuje się około 30-33 tygodnia ciąży.
Do wyznaczenia optymalnej daty badania USG w 32 tygodniu ciąży skorzystaj z naszego kalendarza: Kalendarz wizyt USG
Przebieg
Pacjentka zgłasza się na wizytę z pustym pęcherzem moczowym. Należy zabrać ze sobą wyniki pierwszego badania USG w ciąży (najlepiej takiego z 7-10 tygodnia ciąży, z dokumentacją zdjęciową). Badanie wykonywane jest przez brzuch. Lekarz mierzy dzidziusia, potwierdza prawidłowość jego budowy, ocenia łożysko, ilość płynu owodniowego, przepływy w tętnicy pępowinowej i ewentualnie różnych naczyniach płodu.
Wizytę kończy uwidocznienie twarzy dziecka w technologii 3D/4D. Przy prawidłowej wizualizacji i odpowiednim ustawieniu dzidziusia mogą to być spektakularne obrazki, gdyż płód jest już bardzo podobny do noworodka. Niestety, często zdarza się, że dzieci zasłaniają się kończynami bądź leżą twarzą w stronę kręgosłupa matki – wtedy efekt może być rozczarowujący. Ważne, żeby się na to przygotować.
Dowiedz się więcej o parametrach płodu ocenianych w 32 tygodniu ciąży z artykułu: USG 22 i 32 tydzień ciąży
Czas trwania
Badanie trwa około 20 minut.
Wyniki
Wynik badania wraz z dokumentacją zdjęciową pacjentka otrzymuje na koniec wizyty. Jeśli planuje nagranie pamiątkowego filmu, powinna przynieść ze sobą PenDrive oraz zgłosić to lekarzowi W TRAKCIE badania!