USG I trymestr

Jest to badanie prenatalne wykonywane w naszej warszawskiej Klinice w ściśle określonym czasie pomiędzy 11 tygodniem a 13 tygodniem i 6 dniem, tj kiedy płód ma długość minimum 45 mm i maximum 84 mm. Ma dwa główne cele: wstępną ocenę budowy ciała dziecka i tym samym wykluczenie podstawowych wad płodu oraz nieinwazyjne oszacowanie ryzyka wystąpienia u płodu chorób genetycznych i tym samym określenie, czy jest potrzebne wykonanie badań inwazyjnych.

Do wyznaczenia optymalnej daty badania USG w 12 tygodniu ciąży skorzystaj z naszego kalendarza: Kalendarz wizyt USG

usg-i-trymest

Wstępna ocena ciąży

Badanie zaczyna się określeniem mnogości ciąży, tzn stwierdzeniem czy mamy do czynienia z jednym dzidziusiem, czy też jest ich tam więcej. Jeśli ciąża nie jest pojedyncza, bardzo ważne jest określenie jej kosmówkowości i owodniowości (tzn czy dzieci mają swoje własne „domki” z błon płodowych, czy też przebywają w jednym wspólnie – pozwala to oszacować ryzyko wystąpienia różnych, bardzo poważnych problemów w późniejszej ciąży!).

Następnie lekarz sprawdza, czy czas trwania ciąży wyznaczony na podstawie daty ostatniej miesiączki zgadza się z czasem trwania ciąży wynikającym z USG. Robi się to za pomocą zmierzenia dzidziusia wzdłuż od końca głowy do końca pupy i wynaczenia tzw CRL. Długość ta podawana jest w milimetrach, a komputer zintegrowany z aparatem USG od razu przelicza, jaki wynika z niej termin porodu. Jeśli te dwie daty porodu różnią się o ponad 7-10 dni, to za właściwą uznajemy tę określoną na podstawie USG.

Po tych ustaleniach lekarz przechodzi do dokładnej oceny dzidziusia. Sprawdza obecność i prawidłowość budowy wszystkich kończyn, ciągłość powłok brzusznych, prawidłową budowę narządów wewnętrznych. Ogląda serce i mierzy częstość jego uderzeń na minutę. A co z płcią? U tak małego płodu zewnętrzne narządy płciowe nie są jeszcze w pełni wykształcone i zróżnicowane, tak więc nie można jeszcze ze 100% pewnością określić płci dziecka na podstawie badania USG. Jednakże doświadczony lekarz często jest w stanie z dużą dokładnością tę płeć oszacować.

Szacowanie ryzyka chorób

Badanie USG już nawet na tym wczesnym etapie pozwala na wykluczenie wielu wad i problemów. Niestety – nie wszystkich. Są choroby, których nie widać w USG. Do takich chorób należą, między innymi, choroby genetyczne. Jedynym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie ich obecności jest wykonanie badania genetycznego. Niestety, jest ono inwazyjne i może zakończyć się stratą ciąży. Z tego powodu nie można wykonywać go u każdej kobiety ciężarnej, a jedynie u tych, u których ryzyko choroby jest wysokie. Które to kobiety? To właśnie ustalamy podczas badania około 12 tyg ciąży.

Na podstawie wieku, parametrów ocenianych podczas USG NT (przezierność karkowa, obecność kości nosowej, badania dopplerowskie, itd) oraz testu PAPP-A z krwi pacjentki, matematyczny algorytm wylicza, jakie jest ryzyko choroby genetycznej u dziecka. Jeśli jest ono wysokie pacjentka zostanie skierowana na badanie inwazyjne (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu). Jeśli jest niskie, z dużym prawdopodobieństwem, wszystko jest w porządku i można spokojnie czekać na poród nie zaprzątając sobie głowy chorobami genetycznymi. Jeszcze większą pewność dają nieinwazyjne testy wolnego DNA, które również można wykonać w naszej Klinice w Warszawie.

Warunki wykonania badania

Badanie zazwyczaj wykonywane jest przez brzuch. Czasami, przy złej wizualizacji wywołanej np. nadwagą pacjentki czy tyłozgięciem macicy, lekarz może podjąć decyzję o użyciu sondy dopochwowej. Badanie wykonuje się z pustym pęcherzem moczowym.

Okres ciąży może być spokojniejszy gdy zaufasz specjalistom

Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.

Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.

Scroll to Top