USG 22 i 32 tydzień ciąży

USG 22 tydzień ciąży tzw „połówkowe”

Głównym celem badania jest detaliczna ocena budowy płodu i wykluczenie najczęściej występujących wad. To najważniejsze badanie USG w ciąży.

Badanie wykonywane jest około 22 tyg. Można je zrobić już wcześniej (nie ma tu tak restrykcyjnego ograniczenia czasowego jak w I trymestrze), jednakże ryzykujemy wtedy złą wizualizację i konieczność powtórzenia oceny za 2-3 tyg. Dziecko w 20 tyg waży ok 300 g, a po 23 tyg ok 600 g, czyli jest dwa razy większe - ma to szczególne znaczenie u pań nieco bardziej puszystych lub „trudnych” ultrasonograficznie. Niebagatelny wpływ wiek ciąży ma też na jakość i możliwość uzyskania zdjęcia 3D/4D, które wiele par chce zabrać jako pamiątkę z badania.

Do wyznaczenia optymalnej daty badania USG w 22 tygodniu ciąży skorzystaj z naszego kalendarza: Kalendarz wizyt USG

  • Położenie płodu

    Na początku lekarz ocenia sposób położenia dziecka w jamie macicy, ustawienie jego części ciała a także ruchy dziecka. W trakcie ciąży pozycja dziecka jest dowolna, dopiero w trakcie porodu siłami natury dziecko powinno leżeć w określony sposób.
  • Biometria

    Następnym etapem badania jest biometria – czyli po prostu pomiary dzidziusia. Te różne, często dziwaczne parametry służą do oszacowania masy płodu. To główny parametr określający prawidłowość wzrastania dziecka w 2 i 3 trymestrze, zastępujący pomiar CRL z wczesnej ciąży. Długości dzidziusia nie da się już precyzyjnie zmierzyć, ponieważ jest on większy od sondy USG, a poza tym zazwyczaj leży już zwinięty w kłębek.
  • Ocena budowy ciała

    Po upewnieniu się, że wiek ciążowy zgadza się z wiekiem wynikającym z pomiarów USG, lekarz przechodzi do oceny wszystkich narządów wewnętrznych dziecka. Musi uwidocznić pewne określone przekroje przez ciało dzidziusia i ocenić ich prawidłowość. Czasami z powodu nieoptymalnego położenia płodu, otyłości u matki lub zbyt wczesnej ciąży – nie udaje się zobaczyć wszystkich tych wymaganych do pełnej oceny elementów i wtedy konieczne jest powórzenie badania za jakiś czas. W trakcie badania lekarz ocenia ciągłość czaszki, kręgosłupa, powłok brzusznych, obecność i prawidłowość budowy obu kończyn górnych i dolnych. W standardowym badaniu nie liczy się paluszków – choć oczywiście często są one od razu pięknie widoczne. Izolowane nieprawidłowości typu zrośnięcie paliczków czy dodatkowy paluszek bez kości w środku mogą być trudne do uwidocznienia przy złej wizualizacji. Niezbędnym elementem badania jest natomiast dokładna ocena budowy mózgu, twarzy z uwzględnieniem ciągłości górnej wargi, serca, nerek, wątroby, jelit, pęcherzyka żółciowego. Podczas badania powinien być widoczny wypełniony żołądek i pęcherz moczowy. Jako element badania układu naczyniowego płodu ocenia się także ilość naczyń w pępowinie – powinno być ich trzy: dwie tętnice i żyła. Czasami zdarza się wada polegająca na nieobecności jednej z tętnic pępkowych i wtedy pępowina jest dwunaczyniowa. Taka sytuacja często towarzyszy różnym wadom, szczególnie wadom serca, ale jako izolowane znalezisko jest niegroźna i nie wymaga żadnego dodatkowego postępowania.
  • Łożysko, płyn owodniowy, szyjka macicy

    Na koniec badania dokonuje się oceny ilości wód płodowych oraz wyglądu i położenia łożyska. Płyn owodniowy najczęściej oceniany jest subiektywnie przez lekarza jako „prawidłowa ilość”. W specyficznych sytuacjach wyraża się tę ocenę za pomocą specjalnych wskaźników – pomiaru największej kieszonki wolnego płynu lub tzw. wskaźnika AFI (czyli sumy pomiarów kieszonek płynowych w czterech kwadrantach jamy macicy; wyrażony jest w cm). Najważniejszym parametrem w ocenie łożyska jest wykluczenie jego przodowania, czyli umiejscowienia tkanki łożyskowej na ujściu wewnętrznym. Jest to niebezpieczna sytuacja położnicza grożąca silnym krwotokiem w 3 trymestrze ciąży. Oceny dokonuje się sondą dopochwową przy pustym pęcherzu. Jednocześnie, podczas tego samego badania, mierzy się długość kanału szyjki i oszacowuje ryzyko jej niewydolności.

USG 32 tydzień ciąży

Głównym celem badania jest oszacowanie wagi płodu i wykluczenie hipotrofii, czyli sytuacji, kiedy płód jest zbyt mały w stosunku do danego wieku ciążowego.

Jest to ostatnie skriningowe (tzn zalecane dla wszystkich pań w ciąży) badanie USG. Wykonuje się go około 30-33 tyg ciąży.

Do wyznaczenia optymalnej daty badania USG w 32 tygodniu ciąży skorzystaj z naszego kalendarza: Kalendarz wizyt USG

  • Biometria

    Pomiary wykonywane są analogicznie do badania w 22 tygodniu. Na podstawie obwodu głowy, obwodu brzucha i długości kości udowej program komputerowy wylicza, ile dziecko może ważyć. Wynik podawany jest w gramach z jednoczesnym odniesieniem do siatki centylowej. Prawidłowa masa płodu powinna mieścić się pomiędzy 3 a 97 centylem dla danego wieku ciąży.
  • Ocena budowy ciała

    Po upewnieniu się, że dziecko prawidłowo rośnie, lekarz dokonuje oceny wszystkich narządów wewnętrznych płodu. Ogląda dokładnie mózg (jego obraz zmienił się w stosunku do badania z 22 tyg), twarz, tarczycę (szczególnie u pacjenek chorych na chorobę Graves-Basedova), serce i duże naczynia, żołądek, wątrobę, jelito cienkie i widoczne już także jelito grube. Podczas oceny nerek stosunkowo często stwierdza się poszerzenie miedniczek nerkowych, tzw. pielektazje. Prawidłowa miedniczka powinna mieć max 4mm, jednakże niewielkie poszerzenie (takie nie przekraczające 10 mm) najczęściej nie jest niebezpieczne i jedynie wymaga sprawdzenia w USG po porodzie. Podczas oceny narządów płciowych chłopca sprawdzamy, czy oba jądra zstąpiły do moszny.
  • Ocena dobrostanu płodu

    Badanie USG jest badaniem obrazowym, niemniej jednak może nam też dostarczyć pewnych informacji, co do samopoczucia płodu. Po pierwsze - o dobrostanie płodu świadczy jego prawidłowa masa, a szczególnie rozmiar brzuszka (ang. abdominal circumference, AC). Poza tym, prawidłowo dotlenione, zdrowe dziecko powinno wykonywać swobodne ruchy możliwe do zaobserwowania podczas badania. Powinno również robić ruchy oddechowe (oczywiście , na razie wypełniając płuca płynem). Kolejny element to ocena ilości płynu owodniowego oraz parametrów przepływu w różnych naczyniach u płodu. Wygląd łożyska obecnie jest uważany za parametr dość mało czuły, niemniej jednak ciągle jeszcze spotyka się go w opisach badania USG.