W jakich terminach wykonać badania?

Badania prenatalne najlepiej wykonywać w ściśle określonym czasie, mają wtedy największą skuteczność w rozpoznawaniu różnych nieprawidłowości.

Do wyznaczenia optymalnej daty badania USG w naszej Klinice w 12, 22 i 32 tygodniu ciąży skorzystaj z kalendarza: Kalendarz wizyt USG

BadanieTermin
USG potwierdzające wczesną ciążę Około 6­-7 tygodnia ciąży liczonej od daty ostatniej miesiączki przy regularnych cyklach lub gdy betaHCG we krwi przekracza 1500 IU/mL.
USG 12 tydzień ciąży Między 11 a 13 tygodniem i 6 dniem, czyli kiedy płód ma od 45 do 84 mm długości.
USG 22 tydzień ciąży Między 20 a 23 tygodniem ciąży, najlepiej po skończonym 22 tygodniu – płód waży wtedy około pół kilograma,jest już odpowiednio duży i zazwyczaj leży w dogodnej do badania pozycji, rzadziej zdarzają się trudności z wizualizacją twarzy czy budowy serca; pewnym argumentem może być też fakt, iż zdjęcia 3D, na które często nastawiają się rodzice, są zdecydowanie ładniejsze, jeśli dziecko jest starsze.
USG 32 tydzień ciąży Około 30-­33 tygodnia ciąży.
Test PAPP­-A Między 11 a 13 tygodniem i 6 dniem, test dostępny jest jedynie razem z badaniem USG 12 tydzień ciąży.
Test wolnego DNA Od 10 tygodnia ciąży, zazwyczaj proponowany jest jednak po 12 tygodniu po wykonaniu badania USG, które okazało się prawidłowe; jeśli badanie USG 12 tydzień ujawniło nieprawidłowości, rekomendowane jest wykonywanie badań inwazyjnych (amniopunkcja, biopsja trofoblastu).
Biopsja trofoblastu Między 11 a 15 tygodniem ciąży.
Amniopunkcja Po 15 tygodniu ciąży.


Sprawdź cennik leczenia niepłodności CM Fertina