Cel
Jest to najważniejsze badanie w diagnostyce poronień.
Celem testu jest sprawdzenie, czy powodem poronienia była nieprawidłowość genetyczna płodu. Jest to najczęstsza przyczyna tego powikłania, a zarazem sytuacja, w której większość stosowanych “na wszelki wypadek” leków w kolejnej ciąży (np Duphaston, Luteina, Clexane Acard itp) nie ma żadnego zastosowania!
Dowiedz się więcej o możliwych przyczynach poronień z artykułu: Poronienia
Kiedy?
Badanie “świeżych” tkanek musi być wykonane w ciągu 72 godzin po poronieniu.
Przebieg
Badanie wykonuje się z tkanki uzyskanej po poronieniu samoistnym lub po wyłyżeczkowaniu przeprowadzonym w szpitalu. Materiał należy umieścić w jałowym pojemniczku (takim jak do badania posiewu moczu) i w ciągu 24 godzin dostarczyć do Fertiny. Wcześniej koniecznie należy skontaktować się z nami telefonicznie i ustalić szczegóły.
Możliwe jest także badanie wykorzystujące materiał tkankowy utrwalony do badania histopatologicznego, które wykonuje się ZAWSZE po wyłyżeczkowaniu w szpitalu. Jeśli szpital posiada archiwalne “szkiełka” i zgodzi się wydać je pacjentce, w dowolnym czasie może ona dostarczyć je do Fertiny. Laboratorium wykona badanie genetyczne po wyizolowaniu tkanki utrwalonej w bloczku parafinowym. Badanie jest więc możliwe do przeprowadzenia nawet po kilku latach od zabiegu.
Czas trwania
Standardowo analiza zajmuje 2-3 tyg.
Wyniki
Wynik badania pacjentka odbiera w Rejestracji po wcześniejszym zawiadomieniu o jego dostępności.
Wskazana jest konsultacja u lekarza ginekologa lub genetyka z w/w wynikiem.