Dzika 15 lok CU4, 00-172 Warszawa

Zadzwoń do nas - 609 366 732

Rozmiar czcionki: +

3 tydzień - stało się, jesteś w ciąży!

Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej definiuje najczęściej dość wąski (4-5 dniowy) przedział czasowy, w którym może dojść do zapłodnienia. Właściwe wyznaczenie tego okresu przy pomocy kalendarzyka dni płodnych jest dla starających się o dziecko bardzo ważne i znacznie zwiększa szanse na szybsze zajście w ciążę. Dokładny termin owulacji w danym cyklu zależy jednak od wielu czynników, takich jak infekcje czy stres i nie da się go przewidzieć ze stuprocentową dokładnością. 

W cyklu, w którym kobieta zachodzi w ciążę, brak jest u niej jakichkolwiek specyficznych objawów zarówno w okresie owulacji, jak i chwilę później podczas łączenia się komórki jajowej z plemnikiem w nowy organizm. Tego, co się dzieje w jej jajowodzie możemy się jedynie domyślać, cierpliwie czekając na pierwsze symptomy ciąży do kolejnego tygodnia.​


Co się dzieje z dzieckiem?

W 3 tygodniu ciąży dochodzi do pęknięcia pęcherzyka i tym samym uwolnienia komórki jajowej, która następnie wpływa do jajowodu. Rytmiczne skurcze jego ścianek pomagają w transporcie oocytu w kierunku jamy macicy. W świetle jajowodu komórka jajowa zostaje otoczona przez plemniki, których z początkowych kilkuset milionów dociera tu kilkaset. Jednak tylko jeden okazuje się zwycięzcą – on przedziera się przez osłonkę przejrzystą i łączy się z błoną komórkową oocytu. 

Właściwie tylko jądro komórkowe plemnika wraz z materiałem DNA wchodzi do środka komórki jajowej. Enzymy, cytoszkielet, centra energetyczne (mitochondria), receptory oraz cytoplazma nowo powstałej komórki pochodzą zatem w całości od matki. 

Jądra komórkowe oocytu i plemnika zbliżają się do siebie i łączą w ciągu 24 godzin od wniknięcia plemnika. W ten sposób powstaje zygota - nowy organizm z własnym niepowtarzalnym kodem DNA. Początkowo funkcjonuje on jednakże dzięki "umiejętnościom" komórki jajowej – nowy genom przejmie kontrolę nad życiem zarodka dopiero po około 3 dniach.

Co słychać u mamy?

W tym cyklu doszło do zapłodnienia. To pierwsze dni nowego życia, tworzy się zarodek, z którego następnie powstaje człowiek. Młoda mama nie widzi jednak jeszcze żadnych objawów, które by o tym świadczyły, dlatego z reguły nie jest jeszcze świadoma, że jest w ciąży. W tym okresie mogą pojawić się typowe objawy towarzyszące owulacji – wzdęcie i ból brzucha, plamienie, a następnie po ok 3 dniach, wzrost temperatury wynikający z rozpoczęcia produkcji progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Nie są one jednak symptomami ciąży.


Zadbaj o siebie i dziecko

W przypadku kobiet leczonych wcześniej z powodu niepłodności, w drugiej fazie cyklu często zaleca się przyjmowanie preparatów progesteronowych (np Luteina, Duphaston). 

Na tak wczesnym etapie rozwoju zarodek jest raczej odporny na działania teratogenne, rozwija się w świetle jajowodu i jest izolowany od substancji krążących we krwi matki. Kobiety starające się o dziecko generalnie powinny zrezygnować z używek i picia alkoholu, jeżeli jednak w tym czasie przyjmują leki i sporadycznie spożywają alkohol nie wiedząc, że doszło do zapłodnienia, najprawdopodobniej nie będzie to miało wpływu na zdrowie ich dziecka. Zaleca się jednak ostrożność, dlatego już na etapie starania się o dziecko powinno się ograniczyć wszelkie używki oraz stosować zdrową i zbilansowaną dietę​


Oceń ten wpis:
0

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 05 grudzień 2021

Zdjęcie captcha