Co jeszcze możemy zrobić?

Obok przyczynowego leczenia trudności z poczęciem dziecka prowadzonego przez specjalistę, na pewno dużą rolę odgrywają też różne zachowania i strategie prozdrowotne.

Styl życia

Zdrowy styl życia jest ważny zarówno z punktu widzenia kobiety, jak i mężczyzny. Regulacja masy ciała i odpowiednia dawka aktywności fizycznej są tu szczególnie istotne. Czasami, u niektórych otyłych kobiet schudnięcie może wręcz wyeliminować konieczność stosowania farmakologicznej stymulacji jajeczkowania. Obniżenie masy ciała, nawet nieznaczne może jednak nie być łatwe. Często wymaga najpierw rozeznania, a następnie trwałej zmiany utrwalonych złych nawyków żywieniowych, w czym może pomóc profesjonalna asysta dietetyka. Niezwykle ważna jest też odpowiednia ilość ruchu – co najmniej 3 razy w tygodniu po godzinie umiarkowanego wysiłku fizycznego typu pływanie, bieganie, fitness czy po prostu szybki spacer. Nawet najsilniejsza motywacja może jednak przegrać z systematycznością – dobrze więc narzucić sobie jakieś stałe ramy tej aktywności, na przykład w postaci zorganizowanych zajęć w klubie fitness czy pod okiem osobistego trenera.

Używki

Mówiąc o zrównoważonej i zdrowej diecie nie możemy pominąć kwestii używek. Hektolitry kawy, słodkich napojów pobudzających, systematyczne wieczorne dawki alkoholu „na rozluźnienie” – zdecydowanie nie sprzyjają zdrowiu, także prokreacyjnemu. Szczególnie szkodliwie na produkcję gamet wpływa palenie papierosów, a zwłaszcza marihuany. Tego typu używki należy odstawić co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Temperatura ciała

Na produkcję męskich komórek rozrodczych, czyli plemników znaczny wpływ wywiera temperatura – w jądrach musi być o parę stopni niższa od temperatury wnętrza ciała. Przy zaburzeniach w badaniu ogólnym nasienia należałoby więc zaprzestać wizyt w saunie, stosowania podgrzewanych siedzeń w samochodach czy chociażby pracy z laptopem na kolanach. W niektórych przypadkach za brak adekwatnej regulacji odprowadzania ciepła z jąder odpowiadają żylaki powrózków nasiennych – chirurgiczne ich usunięcie może przyczynić się do poprawy wyników leczenia niepłodności męskiej.

Dieta

Nie ma silnych danych naukowych, że specjalne składniki żywieniowe czy rodzaje pokarmów poprawiają płodność. Na pewno zaleca się stosowanie zbilansowanej diety opartej na różnorodnych produktach, którą można wspomóc gotowymi preparatami witaminowymi. Przy nieznacznych zaburzeniach ruchliwości plemników istotne może się okazać wzbogacenie diety mężczyzny w antyoksydanty (cynk, selen, L-karnityna, wit E i B12).

Eliminacja stresu

Nie do przecenienia jawi się sprawa stresu i skutecznych form walki z nim. Samo leczenie niepłodności generuje olbrzymi stres i samo przez się może się przyczynić do pogłębienia trudości. Dobrze jest znaleźć sobie jakąś odskocznię, hobby, coś co zajmie umysł i pozwoli na „wyluzowanie”. Pomocne mogą się tu także okazać zabiegi akupunktury czy masażu.

Scroll to Top