Przyczyn trudności z poczęciem dziecka może być wiele. Obrazowo można je przedstawić w trzech grupach, jako problemy z komórką jajową, plemnikiem albo z połączeniem się obu tych gamet ze sobą.
Jakość komórek jajowych
Wiek kobiety i związana z tym nierozerwalnie jakość komórki jajowej, to najważniejszy czynnik ryzyka kłopotów z poczęciem. Komórki jajowe tworzone i gromadzone są w jajniku jedynie w okresie życia płodowego, później już tylko się zużywają. Im starsza mama, tym trudniej zajść w ciążę. Po 39 roku życia tylko około 1 komórka jajowa na 10 jest prawidłowa genetycznie…
Niestety, wiek kobiety to niejedyny kłopot. Coraz częściej także młode dziewczyny stykają się z problemem niepłodności. Może być to związane z różnymi chorobami ogólnoustrojowymi, na które cierpią. Szczególnie niebezpieczna jest tu endometrioza, wyraźnie wpływająca na jakość komórki jajowej. Coraz częściej zdarzają się też kobiety operowane w przeszłości z powodu różnych zmian wykrywanych w jajnikach podczas kontrolnych badań USG. Zmiany okazywały się niegroźne, natomiast sama operacja polegająca na wycięciu fragmentu jajnika ze znajdującymi się tam komórkami jajowymi – jak najbardziej groźna w skutkach dla płodności.
Dowiedz się więcej w artykule: Płodność kobiety
Jakość nasienia
Mężczyzna, w przeciwieństwie do kobiety, jest w stanie produkować plemniki przez całe życie. Niestety, często słaba to pociecha, gdyż produkcja ta bywa nieodpowiednia. Wiele czynników, takich jak dieta, styl życia, stosowane leki czy przebyte choroby negatywnie wpływają na jakość i ilość wytwarzanych plemników. Czasami banalna zmiana codziennych zachowań, np. rezygnacja z podgrzewania fotela w samochodzie, może przynieść poprawę parametrów nasienia wystarczającą do poczęcia dziecka.
Dowiedz się więcej w artykule: Płodność mężczyzny
Problemy z zapłodnieniem
Prawidłowe gamety (czyli komórki jajowe i plemniki) są niezbędne w procesie zapłodnienia, ale sama ich obecność nie wystarczy – muszą się jeszcze móc gdzieś spotkać. Proces ten przebiega najczęściej w końcowym odcinku jajowodu, tzw. bańce. Plemniki docierają tam z pochwy samoistnie (mają zdolność ruchu w określonym kierunku), a komórka jajowa jest przechwytywana przez strzępki jajowodu z pękniętego pęcherzyka w jajniku. Wynika więc z tego jasno, że jajowód musi być drożny i sprawny funkcjonalnie. Zaburzenie tej sprawności najczęściej jest pochodną przebytych w przeszłości zapaleń przydatków. Klasyczne bakteryjne zapalenie jajników i jajowodów jest nie do przeoczenia: wysoka gorączka, bardzo silny ból brzucha, długotrwała (min 14 dni) terapia kilkoma antybiotykami dożylnie. Niestety, coraz częściej przyczyną infekcji jest zakażenie chlamydiowe, które może być prawie bezobjawowe. Kobieta nie zdaje więc sobie zupełnie sprawy z tego, że może mieć uszkodzone jajowody i w następstwie tego problemy z płodnością.
Dowiedz się o metodach leczenia niepłodności w artykule: Metody leczenia niepłodności
Do oszacowania szans naturalnego zajścia w ciążę możesz wykorzystać nasz kalkulator: Kalkulator prawdopodobieństwa zajścia w ciążę