Dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatów
Najbardziej skuteczne dostępne współcześnie leczenie niepłodności, czyli procedura in vitro kończy się ciążą statystycznie w 30-40%. Trzeba koniecznie mieć to na uwadze, gdy pierwsze podejście się nie udało. To nie koniec naszych marzeń, ale bezwzględna statystyka. Najczęściej kolejna stymulacja, szczególnie z uwzględnieniem wiedzy uzyskanej przy pierwszym podejściu, pozwala utworzyć prawidłowy zarodek, który prawidłowo się zaimplantuje i będzie się dalej rozwijał
Pogłębiona diagnostyka
Jeśli kolejne oddzielne procedury, podczas których uzyskiwaliśmy dobrej jakości zarodki, nie zakończyły się ciążą, zasadne jest pogłębienie diagnostyki. Może ona pójść w dwóch kierunkach – zbadania jakości zarodka oraz poznania możliwości recepcyjnych endometrium.
Badania genetyczne zarodka (PGD)
Dobra jakość zarodka to przede wszystkim jego prawidłowe DNA. Nie jesteśmy w stanie ustalić tego podczas standardowej wizualnej oceny zarodka. Zakładamy, że jeżeli zarodek „ładnie” wygląda – to jest prawidłowy. Niestety, nie zawsze jest to prawda. I tu z pomocą przychodzą genetyczne badania preimplantacyjne (PGD)
Receptywność endometrium
Jeszcze trudniej jest z endometrium. Nie ma jednych uznanych metod badania receptywności błony śluzowej macicy. Najbardziej podstawową oceną jest wygląd i grubość endometrium w badaniu USG. Można także dołączyć przepływy w tętnicach macicznych.
Wygląd endometrium ocenia się także podczas histeroskopii, która umożliwia jednoczesne działania terapeutyczne, np. usunięcie zrostów, polipów itp. Jednocześnie pobiera się próbki do badań immunologicznych i histochemicznych. Histeroskopia jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu pod kontrolą anestezjologa. Mniej obciążające są testy pobierane bez znieczulenia za pomocą cieniutkiej kaniuli ( pipella)
Biorstwo gamet / adopcja zarodka
Czasami, pomimo naszych starań, uzyskanie prawidłowego zarodka nie jest możliwe. Opcją postępowania pozostaje wtedy adopcja istniejących już, zamrożonych zarodków z banku lub użycie do zapłodnienia gamet częściowo własnych pary, a częściowo pochodzących z donacji (oocytu lub plemnika).
Rozpocznij swoje starania z Fertiną
Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.
Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.