Badania kontrolne

Kontrolna wizyta ginekologiczna to najczęstsza przyczyna pojawiania się pacjentek w gabinecie ginekologicznym. Ma głównie działanie profilaktyczne. Dzięki regularnym wizytom możemy szybko i na wczesnym etapie wychwycić zmiany patologiczne, które zaniedbane mogłyby przekształcić się w groźne dla zdrowia i życia sytuacje.

Wymaz cytologiczny

Najlepszym przykładem jest tu kontrolny wymaz cytologiczny, czyli badanie ukierunkowane na wykrywanie stanów przednowotworowych i raka szyjki macicy.

Badanie USG

Podobną funkcję w stosunku do raka trzonu macicy pełni USG – to bardzo czuła metoda wykrywająca patologie endometrium. Nieco gorzej jest z jajnikiem – USG wykrywa zazwyczaj już zaawansowane zmiany, ale tu w ogóle nie dysponujemy żadną metodą skriningową. Regularne spotkania z lekarzem, szybkie reagowanie na pojawiające się nawet dyskretne dolegliwości w połączeniu z badaniem obrazowym są naszą główną bronią w walce z tym podstępnym i na szczęście dość rzadkim nowotworem.

Leczenie objawów

Oprócz profilaktyki nowotworów regularność wizyt daje też możliwość przedyskutowania z lekarzem wszelkich wątpliwości dotyczących przewlekle stosowanych leków, łagodnych ale nieprzyjemnych objawów takich jak np. suchość pochwy czy problemów ze współżyciem seksualnym.

Scroll to Top