Kolposkopia

Celem wizyty jest wykonanie badania kolposkopowego, jako jednego z elementów diagnostyki chorób szyjki macicy.

Fertina - kolposkopia

Kiedy wykonać?

Na badanie pacjentka powinna zgłosić się po uprzedniej konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Najlepiej zgłosić się ok. 10 dnia cyklu. Badanie nie może odbyć się w trakcie miesiączki, infekcji intymnej czy leczenia środkami dopochwowymi.

Przed badaniem należy przez kilka dni zachować abstynencję seksualną.

Przed badaniem należy zgłosić ewentualne uczulenie na jod.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania kolposkopii.

Przebieg badania

Podczas badania na fotelu ginekologicznym lekarz zakłada pacjentce wziernik do pochwy i przy użyciu specjalnej kamery ogląda w dużym powiększeniu błonę śluzową szyjki macicy, nie pomijając śluzówki pochwy i sromu.

Po wstępnej ocenie śluzówki, lekarz przemywa szyjkę roztworem kwasu octowego lub mlekowego i dokonuje ponownej oceny. Dodatkowo może użyć również płynu Lugola, aby wykonać próbę jodową. Ten element badania jest przeciwwskazany u pacjentek uczulonych na jod!

W trakcie kolposkopii można pobrać wycinki z tarczy i wyskrobiny z kanału szyjki macicy. Ten element często wywołuję lęk przed bólem u pacjentki. Jednak nowoczesne kleszczyki i inne narzędzia do pobierania materiału pozwalają na małoinwazyjne przeprowadzenie zabiegu, ponadto można zastosować znieczulenie miejscowe.

Czas trwania i wyniki

Wizyta trwa ok. 40 minut. Sama kolposkopia trwa kilkanaście minut.

Opis badania kolposkopowego pacjentka otrzymuje po zakończeniu wizyty.

Wynik histopatologiczny w przypadku pobrania wycinków jest dostępny po 2-3 tygodniach. Wynik jest analizowany przez lekarza kierującego, a następnie drogą mailową lub telefonicznie pacjentka otrzymuje indywidualne zalecenia.

Scroll to Top