Założenie wkładki

Cel

Działanie antykoncepcyjne.

Wkładka hormonalna (Mirena, Jaydesse) ma także zastosowanie w leczeniu obfitych, bolesnych miesiączek, w przypadku mięśniaków macicy oraz jako element hormonalnego leczenia zastępczego w okresie okołomenopauzalnym.

Dowiedz się więcej o wkładce wewnątrzmacicznej i innych metodach antykoncepcji z artykułu: Antykoncepcja

Kiedy?

Pacjentka zgłasza się na wizytę w trakcie miesiączki – najlepiej żeby był to 2-3 dzień, kiedy krwawienie jest najobfitsze. Wtedy kanał szyjki jest naturalnie rozszerzony i zabieg jest mniej nieprzyjemny. Kwalifikacja do założenia wkładki, omówienie rodzajów wkładek, ich działań pożądanych i niepożądanych dokonywane są na oddzielnej wizycie ginekologicznej.

Warunkiem dopuszczającym założenie wkładki jest prawidłowa cytologia szyjki macicy.

Przebieg

Zabieg może być nieprzyjemny, szczególnie u pacjentek, które nie rodziły siłami natury. Wskazane jest, aby ok 30 -60 min przed wizytą przyjąć doustny lek p/bólowy (np. 1000 mg paracetamolu).

Zabieg założenia wkładki jest zintegrowany z kontrolną wizytą ginekologiczną, która odbywa się po ok 7-10 dniach. Lekarz sprawdza wtedy położenie wkładki w jamie macicy, ewentualnie przycina nieco nitki pozostające w pochwie.

Usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej następuje podczas zwykłej wizyty ginekologicznej i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Czas trwania

Samo założenie wkładki trwa kilkanaście – kilkadziesiąt sekund.

Wyniki

Po kontrolnej wizycie ginekologicznej pacjentka dostaje wynik badania USG z dokumentacją zdjęciową.


Sprawdź cennik leczenia niepłodności CM Fertina