Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa jest często źródłem stresu i niepokoju. Zupełnie niepotrzebnie. Wyjaśnimy więc tutaj, co się będzie po kolei działo, żeby oswoić nieco strach. To z kolei może skłoni niezdecydowane Panie do rozpoczęcia regularnych badań. Mogą one uratować zdrowie, a czasami nawet i życie kobiety i właśnie dlatego powinny na stałe wejść do grafika jej rutynowych badań.

Rozmowa

Spotkanie zaczyna się od rozmowy. Padną pytania o datę pierwszej w życiu miesiączki (w którym roku życia wystąpiła), o regularność cykli ( czas pomiędzy pierwszym dniem krwawienia a ostatnim dniem przed następną miesiączką), o fakt rozpoczęcia bądź nie współżycia seksualnego. Bycie dziewicą absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do badania!

Należy również przygotować się na pytanie o choroby przewlekłe, uczulenia, wszystkie stosowane na stałe leki, pobyty w szpitalu, operacje (trzeba zabrać ze sobą dokumentację) itd.

Badanie

Kolejnym etapem wizyty jest badanie na fotelu ginekologicznym. Pacjentka przygotowuje się do badania w łazience zaopatrzonej w WC i bidet. Trzeba będzie rozebrać się od pasa w dół. Można pozostać w swojej spódnicy bądź skorzystać ze spódniczki jednorazowej dostępnej w gabinecie.

Podczas badania ginekologicznego lekarz używa jednorazowego wziernika dobranego rozmiarem do danej pacjentki. Ogląda wtedy szyjkę macicy i pobiera wymaz cytologiczny – podstawowe badanie skriningowe w kierunku raka szyjki macicy. Są specjalne wzierniki dla pań, które nie rozpoczęły współżycia seksualnego.

Czasami, szczególnie u bardzo młodych dziewcząt, rezygnuje się z tego etapu badania. Przebieg badania jest szczegółowo komentowany przez lekarza i pacjentka na bieżąco wie, co się będzie za chwilę działo.

Na koniec wykonywane jest badanie USG. Jeśli kobieta współżyła już płciowo, USG wykonuje się sondą dopochwową przy pustym pęcherzu, jeśli jeszcze nie – sondą przezbrzuszną z pełnym pęcherzem moczowym.

Omówienie wyników

Spotkanie kończy omówienie i podsumowanie badania przez lekarza. Pacjentka zabiera ze sobą wynik badania USG wraz z dokumentacją zdjęciową.

Wizyta trwa około 20 minut.

Scroll to Top