Próbujemy zajść w ciążę naturalnie

Decyzja o posiadaniu potomstwa zapadła i zaczęliście się starać, ale efektu na razie nie ma. Zastanawiacie się, co nie działa lub na co zwrócić baczniejszą uwagę? Pomożemy Wam ustalić, ile macie czasu, jakie wstępne badania dodatkowe wykonać, jak zwiększyć szanse na poczęcie naturalne.

Jeśli miesiączkujesz regularnie i masz mniej niż 30 lat

Prawdopodobnie masz dużo czasu – nie śpiesz się , nie stresuj, nie licz dni płodnych  – po prostu współżyj często i ciesz się bliskością z partnerem.

Optymalna częstość współżycia to nie rzadziej niż 3-4 razy w tygodniu, czyli co drugi, maksymalnie co trzeci dzień. Prawidłowe plemniki w drogach rodnych kobiety żyją właśnie 2-3 dni, co oznacza, że jeśli będą „dostarczane” z taką częstotliwością, to zawsze jakaś ich pula jest gotowa do zapłodnienia i czeka w drogach rodnych kobiety na komórkę jajową.

Niezależnie od regularności cyklu, drobnych wahnięć czasu owulacji czy niespodziewanych dłuższych przesunięć pękania pęcherzyka związanych na przykład ze stresem – przy takiej intensywności starań zajście w ciążę powinno się udać w ciągu najbliższych 4-5 miesięcy.

Jeśli jesteś niecierpliwa i czas ci się dłuży – sprawdź płodność partnera wykonując badanie ogólne nasienia.

Jeśli jesteście zdrowi, wszystko wydaje się być w porządku, a po roku starań nie ma ciąży – umówcie się na wizytę pierwszorazową i skonsultujcie sytuację z lekarzem.

Jeśli miesiączkujesz regularnie i jesteś po “trzydziestce”

Pewnie wszystko zakończy się szybko sukcesem, ale na wszelki wypadek sprawdź swoją rezerwę jajnikową ( AMH i inhibina B – badanie z krwi w 2-3 dniu miesiączki) oraz płodność partnera wykonując badanie ogólne nasienia i oszacuj wasze szanse – możesz to zrobić używając naszego kalkulatora szans ciąży.

Określ swoje dni płodne i starajcie się w tym czasie intensywnie ( codziennie/co drugi dzień). Dni płodne możesz ocenić przy pomocy naszego kalkulatora dni płodnych.

Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, a ciąży nie ma przez pół roku, umówcie się na wizytę pierwszorazową i skonsultujcie sytuację z lekarzem.

Jeśli miesiączkujesz regularnie i masz więcej niż 38 lat

Oznacz swoją rezerwę jajnikową ( AMH i inhibina B – badanie z krwi w 2-3 dniu miesiączki), a partner niech wykona badanie ogólne nasienia i umówcie się na wizytę pierwszorazową.

Wspólnie z lekarzem zaplanujecie strategię starań naturalnych oraz ustalicie, czy będzie potrzebne wsparcie medyczne i w jakim zakresie.

Jeśli nie miesiączkujesz regularnie

Zgłoś się na wizytę pierwszorazową i ustal plan działania oraz zakres potrzebnych badań laboratoryjnych.

Możesz wykonać je wcześniej, ale zazwyczaj nie jest to zalecane, gdyż może się okazać, że w twojej sytuacji nie wszystkie są potrzebne.

Rozpocznij swoje starania z Fertiną

Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.

Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.

Fertina - ciąża
Scroll to Top