Szacuje się, że ok 85% par (w wieku prokreacyjnym) osiągnie sukces w ciągu pierwszego roku od momentu rozpoczęcia starania się o dziecko. Może to nastąpić już w pierwszym miesiącu rozpoczęcia starań, ale równie dobrze dopiero po kilku miesiącach. Jeśli ten czas znacząco się wydłuża może to oznaczać problemy z zajściem w ciążę.
Do oszacowania szans naturalnego zajścia w ciążę możesz wykorzystać nasz kalkulator: Kalkulator prawdopodobieństwa zajścia w ciążę
Nieskuteczne próby zajścia w ciążę
Kobieta, która ma regularne cykle (czyli miesiączki co 26-32 dni) i współżyje 2-3 razy w tygodniu bez zabezpieczeń, powinna być w ciąży przed upływem roku. To jest czas, po jakim bezwzględnie należy zacząć szukać porady u specjalisty, jeśli upragnione dziecko uparcie się nie pojawia
Do precyzyjnego wyznaczenia dni płodnych możesz skorzystać z naszego kalendarza: Kalendarz dni płodnych
Nieregularne cykle
Czasami jednak wizyta wskazana jest już wcześniej. Tak jest w przypadku kobiet z nieregularnymi miesiączkami, albo u tych, które bez leków hormonalnych w ogóle nie miesiączkują. Tu właściwie starania o ciążę należy ZACZĄĆ od wizyty u lekarza.
Zmiany widoczne przy badaniu USG
Podejrzane są też wszelkie zmiany stwierdzane w kontrolnym badaniu USG, np. torbiele, zmiany w okolicy przydatków, podejrzenie wady budowy narządu rodnego.
Infekcje
Z kolei częste infekcje dróg rodnych albo przechorowanie w przeszłości zapalenia przydatków mogą wiązać się z zaburzeniem drożności jajowodów i stać się przez to przyczyną poważnych kłopotów z poczęciem dziecka.
Wiek mamy
No i w końcu wiek przyszłej mamy – jeśli kobieta przekroczyła już 35 rok życia, zaczynamy się spieszyć.
Zaburzenia u mężczyzn
U mężczyzn uwagę mogą zwrócić zaburzenia budowy zewnętrznych narządów płciowych utrudniające odbycie stosunku, mała objętość jąder lub ich brak w mosznie, nieprawidłowa ilość czy wygląd ejekulatu (bardzo skąpa albo przeciwnie bardzo obfita, zupełnie przezroczysta, wodnista konsystencja, domieszka krwi itp.)