W naszej klinice pierwsza wizyta może się odbyć w każdym momencie cyklu, jednakże najlepiej byłoby zgłosić się w trakcie miesiączki (1-5 dzień cyklu). Dobrze byłoby, żeby na tę pierwszą wizytę przyszli oboje partnerzy.
Krótka ankieta
Dla ułatwienia i celem uszeregowania informacji pacjentka zostanie poproszona przed wizytą o wypełnienie pisemnej krótkiej ankiety, którą przekaże lekarzowi podczas wizyty.
Rozmowa
Spotkanie z lekarzem rozpocznie się rozmową – trzeba przygotować się na pytania o czas starań o ciążę, długość i regularność cykli miesiączkowych (cykl liczymy od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następnym, zazwyczaj jest to 28-30 dni), częstotliwość współżycia, nazwy i dawki przyjmowanych na stałe leków. Należy ustalić datę ostatniej miesiączki.
Trzeba przynieść ze sobą całą dotychczasową dokumentację medyczną – wyniki badań, wypisy ze szpitala, opisy ewentualnych operacji czy zabiegów, jeśli jakieś były robione.
Badanie
Następnie odbędzie się badanie ginekologiczne- badana będzie tylko kobieta. Obecność miesiączki nie przeszkadza przy badaniu! Oczywiście niektórych badań nie można wtedy wykonać, np. pobrać wymazu cytologicznego, ale akurat w przypadku niepłodności ocena ginekologiczna na początku cyklu to podstawowe badanie. Rozpoznawalność niektórych chorób, np. endometriozy, jest też wtedy największa.
Kolejnym etapem będzie przezpochwowe badanie USG z oceną budowy narządu rodnego oraz ilości pęcherzyków jajnikowych. Pacjentka otrzyma wynik badania z dokumentacją zdjęciową.
Plan leczenia
Po zebraniu wszystkich informacji lekarz omówi z parą plan diagnostyki i leczenia. Schemat dalszego postępowania pacjentka dostaje na piśmie i zabiera do domu.
W naszej klinice zawsze najpierw przeprowadzamy dokładną diagnostykę i staramy się leczyć występujące problemy. Dajemy szansę naturze wspomagając ją tam, gdzie jest to niezbędne. Dopiero gdy te starania nie prowadzą do ciąży rekomendujemy podejście do procedury in vitro.
Czas trwania
Wizyta trwa ok 40 min.