Dzika 15 lok CU4, 00-172 Warszawa

Zadzwoń do nas - 609 366 732

Badanie drożności jajowodów HyCoSy

Cel

Badanie wykonywane w diagnostyce trudności w zajściu z ciążę mające uwidocznić kształt jamy macicy oraz sprawdzić drożność jajowodów.

Dowiedz się więcej o sposobach badania drożności jajowodów z artykułu: Testy płodności kobiety

Kiedy?

Pacjentka zgłasza się na wizytę w I fazie cyklu miesiączkowego, najlepiej tuż po miesiączce (7-8 dzień cyklu).

Do zabiegu obowiązuje kwalifikacja dokonana wcześniej przez lekarza ginekologa Centrum Medycznego Fertina na oddzielnej wizycie. Wymagane jest wykonanie badań infekcyjnych (HbsAg, AHBC-T ,VDRL, HIV, HCV, wymaz z kanału szyjki w kierunku chlamydii, badanie czystości pochwy) oraz posiadanie aktualnej prawidłowej cytologii szyjki macicy.

Przebieg

Badanie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. Do jamy macicy poprzez szyjkę lekarz wkłada cieniutki cewnik (taką plastikową rureczkę), przez który będzie podawany kontrast. Ta część badania zazwyczaj nie jest za bardzo przyjemna, ale nie powinna być bolesna. Sytuacja przypomina troszkę pobranie wymazu cytologicznego.

Następnie wykonywane jest badanie USG, podczas którego do jamy macicy poprzez założony uprzednio cewnik podawany jest płyn. Wypełnia on jamę macicy poszerzając ją nieco, tak, że widoczne są dokładne zarysy wnętrza macicy. Następnie płyn obustronnie wpływa do jajowodów i dalej do jamy brzusznej, gdzie możemy go uwidocznić w USG w okolicy jajników i w zagłębieniu otrzewnej z tyłu za macicą (zatoka Douglasa). Jeśli drożność jajowodów nie jest upośledzona, badanie jest niebolesne, aczkolwiek może być nieprzyjemne. Po zabiegu pacjentka wraca do domu – dobrze, żeby towarzyszyła jej osoba dorosła. Przez kilka dni przed i po zabiegu pacjentka przyjmuje antybiotyk doustnie.

Czas trwania

Badanie trwa około 20 minut.

Wyniki

Wynik badania HyCoSy wraz z dokumentacją zdjęciową pacjentka otrzymuje na koniec wizyty.

Cennik CM Fertina