Badanie drożności jajowodów HyCoSy

Badanie drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań wykonywanych w naszej warszawskiej Klinice w diagnostyce niepłodności. Sprawdza ono, czy jajowody przepuszczają podany kontrast (specjalny płyn, dobrze widoczny w badaniu USG).

Dzięki temu wiemy, czy plemniki, które znalazły się w pochwie po stosunku lub w jamie macicy po inseminacji – są w stanie dostać się w okolice uwolnionej z jajnika komórki jajowej i czy w ogóle możliwe jest ich spotkanie w drogach rodnych kobiety.

Jeśli jajowody nie są drożne – zapłodnienie drogą naturalną nie jest możliwe.

Fertina - badanie drożności jajowodów

Co może być przyczyną niedrożności jajowodów ?

Do niedrożności jajowodów najczęściej doprowadzają powikłania pozapalne, o których istnieniu pacjentka może nawet nie wiedzieć.

Infekcje chlamydiowe mogą być bardzo skąpoobjwawowe, ale konsekwencje – poważne.

Inny powód to zrosty, które tworzą się po przebytych urazach czy operacjach brzusznych, takich jak np. usunięcie wyrostka czy chociażby cięcie cesarskie, którym zakończono poprzednią ciążę. Częsta wśród pacjentek klinik niepłodności endometrioza również prowadzi do tworzenia się zrostów.

Wady wrodzone są bardzo rzadkie, ale zawsze należy je brać pod uwagę.

Kiedy robić badanie drożności jajowodów ?

Badanie drożności jajowodów wykonuje się tuż po miesiączce, na długo PRZED owulacją, kiedy jesteśmy pewni, że kobieta NA PEWNO nie jest w ciąży. Podanie kontrastu w drugiej fazie cyklu, kiedy jajowodem być może toczy się zapłodniona komórka jajowa może skutkować wypłukaniem jej do jamy brzusznej i rozwojem ciąży pozamacicznej.

Badania drożności jajowodów nie wykonuje się, jeśli z jakichś powodów została już wcześniej podjęta decyzja o podejściu do procedury in vitro (np. z powodu niepłodności męskiej i bardzo słabych parametrów nasienia).

Jak należy przygotować się do badania ?

Do zabiegu obowiązuje kwalifikacja dokonana wcześniej przez lekarza ginekologa Kliniki Fertina w Warszawie na oddzielnej wizycie.

Wymagane jest wykonanie badań infekcyjnych (HbsAg, AHBC-T ,VDRL, HIV, HCV, wymaz z kanału szyjki w kierunku chlamydii, badanie czystości pochwy) oraz posiadanie aktualnej prawidłowej cytologii szyjki macicy.

Dwie godziny przed zabiegiem pacjentka przyjmuje czopki rozkurczowe, a w klinice podawany jest doustnie lek przeciwbólowy mający za zadanie zmniejszyć dyskomfort pacjentki.

Przebieg zabiegu

Badanie drożności jajowodów wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. Do jamy macicy poprzez szyjkę lekarz wkłada cieniutki cewnik (taką plastikową rurkę), przez który będzie podawany kontrast. Ta część badania zazwyczaj nie jest przyjemna, ale nie powinna być bolesna.

Następnie lekarz napełnia znajdujący się w jamie macicy i połączony z cewnikiem mały balonik, który ma za zadanie uszczelnić ujście i nie dopuścić do wylewania się kontrastu z powrotem do pochwy. Uczucie temu towarzyszące można porównać do bólu występującego podczas obfitej miesiączki.

Następnie wykonywane jest badanie USG, podczas którego do jamy macicy poprzez założony uprzednio cewnik podawany jest płyn. Wypełnia on jamę macicy poszerzając ją nieco, tak, że widoczne są dokładne zarysy wnętrza macicy.

Następnie płyn obustronnie wpływa do jajowodów i dalej do jamy brzusznej, gdzie możemy go uwidocznić w USG w okolicy jajników i w zagłębieniu otrzewnej z tyłu za macicą (zatoka Douglasa).

Czy badanie boli ?

Jeśli drożność jajowodów nie jest upośledzona, badanie jest niebolesne, aczkolwiek może być nieprzyjemne. Jeśli badanie boli – może to być znak, że jajowody są zatkane. Zazwyczaj jest to wskazanie do wykonania dokładniejszej oceny podczas laparoskopii w znieczuleniu.

Czy jajowody mogą się udrożnić ?

Czasami zdarza się , że pod wpływem podanego kontrastu przytkane wcześniej jajowody – udrożnią się. Wykorzystujemy ten efekt i przez kilka bezpośrednio następujących po badaniu cykli intensywnie staramy się o ciążę. Jeśli jajowody są trwale niedrożne – zarośnięte lub pozapalnie zmienione – udrażnianie ich nie przynosi rezultatów.

Czas trwania badania drożności jajowodów

Badanie trwa około 20 minut, można go wykonać w naszej warszawskiej Klinice.

Wyniki

Wynik badania HyCoSy wraz z dokumentacją zdjęciową pacjentka otrzymuje na koniec wizyty w naszej Klinice w Warszawie.

Rozpocznij swoje starania z Fertiną

Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.

Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.

Fertina - ciąża
Scroll to Top