Badanie drożności jajowodów HyCoSy

niedrożność jajowodów
Niedrożność jajowodów

Co to jest i po co się je robi?

Badanie drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce niepłodności. Sprawdza ono, czy jajowody przepuszczają podany kontrast (specjalny płyn, dobrze widoczny w badaniu USG). Dzięki temu wiemy, czy plemniki, które znalazły się w pochwie po stosunku lub w jamie macicy po inseminacji - są w stanie dostać się w okolice uwolnionej z jajnika komórki jajowej i czy w ogóle możliwe jest ich spotkanie w drogach rodnych kobiety. Jeśli jajowody nie są drożne – zapłodnienie drogą naturalną nie jest możliwe.

Badania drożności jajowodów nie wykonuje się, jeśli z jakichś powodów została już wcześniej podjęta decyzja o podejściu do procedury in vitro (np. z powodu niepłodności męskiej i bardzo słabych parametrów nasienia).

Dowiedz się również o innych testach płodności z artykułu: Testy płodności kobiety

Co może być przyczyną niedrożności jajowodów?

Do niedrożności jajowodów najczęściej doprowadzają powikłania pozapalne, o których istnieniu pacjentka może nawet nie wiedzieć. Infekcje chlamydiowe mogą być bardzo skąpoobjwawowe, ale konsekwencje – poważne. Inny powód to zrosty, które tworzą się po przebytych urazach czy operacjach brzusznych, takich jak np. usunięcie wyrostka czy chociażby cięcie cesarskie, którym zakończono poprzednią ciążę. Częsta wśród pacjentek klinik niepłodności endometrioza również prowadzi do tworzenia się zrostów. Wady wrodzone są bardzo rzadkie, ale zawsze należy je brać pod uwagę.

Kiedy robić badanie drożności jajowodów?

Badanie drożności jajowodów wykonuje się tuż po miesiączce, na długo PRZED owulacją, kiedy jesteśmy pewni, że kobieta NA PEWNO nie jest w ciąży. Podanie kontrastu w drugiej fazie cyklu, kiedy jajowodem być może toczy się zapłodniona komórka jajowa może skutkować wypłukaniem jej do jamy brzusznej i rozwojem ciąży pozamacicznej.

Jak należy przygotować się do badania?

Do zabiegu obowiązuje kwalifikacja dokonana wcześniej przez lekarza ginekologa Kliniki Fertina na oddzielnej wizycie. Wymagane jest wykonanie badań infekcyjnych (HbsAg, AHBC-T ,VDRL, HIV, HCV, wymaz z kanału szyjki w kierunku chlamydii, badanie czystości pochwy) oraz posiadanie aktualnej prawidłowej cytologii szyjki macicy. Dwie godziny przed zabiegiem pacjentka przyjmuje czopki rozkurczowe, a w klinice podawany jest doustnie lek przeciwbólowy mający za zadanie zmniejszyć dyskomfort pacjentki.

Przebieg zabiegu

Badanie drożności jajowodów wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. Do jamy macicy poprzez szyjkę lekarz wkłada cieniutki cewnik (taką plastikową rurkę), przez który będzie podawany kontrast. Ta część badania zazwyczaj nie jest przyjemna, ale nie powinna być bolesna. Następnie lekarz napełnia znajdujący się w jamie macicy i połączony z cewnikiem mały balonik, który ma za zadanie uszczelnić ujście i nie dopuścić do wylewania się kontrastu z powrotem do pochwy. Uczucie temu towarzyszące można porównać do bólu występującego podczas obfitej miesiączki. Następnie wykonywane jest badanie USG, podczas którego do jamy macicy poprzez założony uprzednio cewnik podawany jest płyn. Wypełnia on jamę macicy poszerzając ją nieco, tak, że widoczne są dokładne zarysy wnętrza macicy. Następnie płyn obustronnie wpływa do jajowodów i dalej do jamy brzusznej, gdzie możemy go uwidocznić w USG w okolicy jajników i w zagłębieniu otrzewnej z tyłu za macicą (zatoka Douglasa).

Czy badanie boli?

Jeśli drożność jajowodów nie jest upośledzona, badanie jest niebolesne, aczkolwiek może być nieprzyjemne. Jeśli badanie boli – może to być znak, że jajowody są zatkane. Zazwyczaj jest to wskazanie do wykonania dokładniejszej oceny podczas laparoskopii w znieczuleniu.

Czy jajowody mogą się udrożnić

Czasami zdarza się , że pod wpływem podanego kontrastu przytkane wcześniej jajowody – udrożnią się. Wykorzystujemy ten efekt i przez kilka bezpośrednio następujących po badaniu cykli intensywnie staramy się o ciążę. Jeśli jajowody są trwale niedrożne - zarośnięte lub pozapalnie zmienione – udrażnianie ich nie przynosi rezultatów

Czas trwania badania drożności jajowodów

Badanie trwa około 20 minut.

Wyniki

Wynik badania HyCoSy wraz z dokumentacją zdjęciową pacjentka otrzymuje na koniec wizyty w naszej warszawskiej Klinice


Sprawdź cennik leczenia niepłodności CM Fertina