Monitoring cyklu (owulacji)

Cel

Monitoring cyklu to seria krótkich wizyt mających na celu jedynie zaobserwowanie i udokumentowanie owulacji. Wizyta dedykowana jest dla pacjentek, których plan leczenia zakłada obserwacje dni płodnych przy pomocy USG oraz badań laboratoryjnych hormonów płciowych.

Dowiedz się więcej o monitoringu cyklu i innych metodach leczenia niepłodności z artykułu: Metody leczenia niepłodności

Do precyzyjnego wyznaczenia dni płodnych możesz skorzystać z naszego kalendarza: Kalendarz dni płodnych

Kiedy wykonać monitoring cyklu?

Schemat i częstotliwość wizyt ustalana jest na wizycie pierwszorazowej.

Przebieg

Pacjentka objęta jest monitoringiem od momentu pojawienia się miesiączki, poprzez owulację i potwierdzenie pęknięcia pęcherzyka w jajniku. Dzięki temu dokładnie można ocenić potencjał rozrodczy w danym cyklu, wyznaczyć najdogodniejszy moment do współżycia, w którym szanse na poczęcie dziecka są największe. Ocena cyklu może przebiegać bez ingerencji z zewnątrz, wówczas mamy do czynienia z obserwacją cyklu naturalnego lub ze wspomaganiem za pomocą leków zaleconych przez lekarza do przyjmowania w trakcie określonych dni cyklu.

Czas trwania wizyty monitoringu cyklu

Wizyta trwa 10-15 min.

Wyniki

Na podstawie dopochwowego USG lekarz ocenia wielkość i ilość pęcherzyka/ów. Często niezbędna jest także ocena hormonalna cyklu – wtedy pacjentka przychodzi na wizytę do naszej warszawskiej Kliniki z wynikami pobranych wcześniej w tym samym dniu badań hormonalnych. Wynik badania odnotowywany jest w dokumentacji pacjentki i pozostaje w przychodni.


Sprawdź cennik leczenia niepłodności CM Fertina