Monitoring cyklu (owulacji)

inseminacja domaciczna
Cykl owulacji

Co to jest i po co się go robi?

Monitoring cyklu to jedna z procedur oceny płodności kobiety. Składa się z szeregu krótkich badań USG połączonych z badaniami hormonalnymi z krwi.

Liczba spotkań w Klinice zależy od regularności owulacji. Zazwyczaj wystarczą DWA spotkania: jedno PRZED spodziewaną owulacją z badaniami laboratoryjnymi krwi, drugie PO pęknięciu pęcherzyka (samo USG).

Celem monitoringu cyklu jest określenie:
  • czy w ogóle występuje owulacja – zdarzają się cykle bezowulacyjne nawet u kobiet, u których występują regularne krwawienia

  • czy jest prawidłowa – jest to szczególnie istotne u kobiet z niską rezerwą jajnikową

  • ile jest pęcherzyków dominujących w danym cyklu – niezbędna informacja szczególnie w cyklach stymulowanych

  • kiedy dokładnie pęcherzyk będzie pękał – pomocne u par z niepłodnością męską i słabymi parametrami nasienia

  • czy pęcherzyk dominujący pękł prawidłowo i czy nie doszło do powstania torbieli - nie jest ona bardzo niepokojąca z punktu widzenia zdrowia kobiety, gdyż najczęściej wchłania się podczas najbliższej miesiączki, ale do zapłodnienia w takim cyklu nie może dojść – komórka jajowa degeneruje wewnątrz niepękniętego pęcherzyka

Dowiedz się więcej o monitoringu cyklu i innych metodach leczenia niepłodności z artykułu: Metody leczenia niepłodności

Do precyzyjnego wyznaczenia dni płodnych możesz skorzystać z naszego kalendarza: Kalendarz dni płodnych

Kiedy monitoring cyklu jest konieczny?

  • obniżone parametry nasienia – Określenie dokładnego dnia spodziewanej owulacji jest szczególnie istotne u par z nieprawidłowościami w badaniu ogólnym nasienia. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez kilkanaście godzin. Dobrej jakości plemniki są w stanie czekać na nią w drogach rodnych kobiety 2-3 dni i wobec tego w warunkach zdrowia taka częstotliwość współżycia wystarczy, aby doszło do zapłodnienia. Niestety – słabszej jakości plemniki nie są w stanie tak długo zachować swojej żywotności i wobec tego muszą precyzyjnie trafić w okolice komórki jajowej tuż po jej uwolnieniu z pęcherzyka.

  • nieregularne cykle – Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nieregularnych cykli u kobiety. Rytm krwawień w życiu kobiety narzucają owulacje - miesiączka zawsze występuje w stałym czasie, tzn. 10-14 dni po pęknięciu pęcherzyka. Niestety, u niektórych kobiet zupełnie niestały jest czas pojawiania się pękającego pęcherzyka – raz może to być w 14 dniu cyklu, a innym razem w np. 56 lub jeszcze później. Klinicznie objawia się to krwawieniem raz co 28 dni, a następnym razem po 70 dniach! Możliwość zapłodnienia w tak długim cyklu była tylko przez kilkanaście godzin i można było łatwo ten czas przeoczyć.

  • Inseminacja – Najwyższą skuteczność zabieg inseminacji osiąga, jeśli jest wykonany w precyzyjnie określonym czasie. Przepłukane i wyselekcjonowane z plazmy nasienia plemniki powinny trafić do jamy macicy najlepiej w ciągu 24 godzin wokół owulacji. Im gorsze są parametry nasienia, tym moment jego podania powinien być jak najbliższy pękaniu pęcherzyka. Wszystko to ma na celu maksymalne zwiększenie prawdopodobieństwa spotkania się plemników z toczącą się jajowodem dojrzałą i gotową do zapłodnienia komórką jajową.

  • leki stymulacyjne – Monitoring cyklu jest absolutnie niezbędny podczas stosowania leków stymulujących owulację, takich jak Clostilbegyt, letrozol ( np. Aromek, Lametta, Femara, itd.) czy gonadotropiny (Bemfola, Gonal, Menopur, itp). Niezależnie od przyczyny, dla której włączono te leki, zawsze przy ich stosowaniu istnieje niebezpieczeństwo pobudzenia do dojrzewania więcej niż jednego pęcherzyka dominującego. Czasami jest to naszym celem, gdyż w ten sposób chcemy zwiększyć skuteczność leczenia. Niemniej jednak w przypadku starań naturalnych, kiedy po stosunku lub po inseminacji do dróg rodnych kobiety trafiają miliony plemników, od ilości dostępnych do zapłodnienia komórek jajowych zależy krotność ewentualnej ciąży! To właśnie zwiększone ryzyko ciąży mnogiej zmusza nas do ustalenia, ile pęcherzyków szykuje się do pękania – jeśli jest ich więcej niż 3 – zabieg jest przeciwwskazany i bezwzględnie należy powstrzymać się od współżycia!

Przebieg procedury monitoringu cyklu

Pacjentka umawia się na pierwsze spotkanie monitoringu cyklu w dniu zaleconym przez lekarza podczas wizyty pierwszorazowej lub innej wizyty związanej z leczeniem niepłodności. W dniu wizyty pacjentka zgłasza się do naszej Kliniki rano na pobranie krwi (do godz 09.00) - NIE TRZEBA BYĆ NA CZCZO !!!

Ocena USG może odbyć się od razu rano – wtedy interpretacja i zalecenia przesyłane są drogą mailową bądź telefoniczną tego samego dnia po uzyskaniu wyników badań hormonalnych. Zaletą takiego postępowania jest jednorazowa bytność w Klinice.

Ocena USG może mieć miejsce również po południu – zaletą jest wtedy znajomość wyników pobranych rano badań i pełniejszy ogląd sytuacji. Jeśli wskazane jest podanie leków w formie zastrzyków podskórnych, można to zrobić od razu w Klinice, a nie samemu w domu.

Istnieje możliwość przyniesienia wyników badań pobranych rano tego samego dnia w innym laboratorium.

Jak należy przygotować się do badania

Procedura nie wymaga specjalnego przygotowania - przed pobraniem krwi NIE TRZEBA BYĆ NA CZCZO. Badanie USG wykonywane jest sondą dopochwową przy pustym pęcherzu moczowym.

Czas trwania wizyty monitoringu cyklu

Badanie USG trwa około 10 minut.

Wyniki badań laboratoryjnych pobranych rano do godz 09.00 są dostępne tego samego dnia około południa, pobranych w ciągu dnia do godz 19.00 – zazwyczaj do północy.

Wyniki

Wynikiem końcowym procedury monitoringu cyklu jest informacja, czy w DANYM cyklu owulacja była prawidłowa i w którym momencie tego cyklu zapłodnienie było możliwe.


Sprawdź cennik leczenia niepłodności CM Fertina