Transfer zarodków

Cel

Powstałe podczas procedury in vitro zarodki mogą rozwijać się na podłożach hodowlanych w inkubatorze do 5-6 dni. Potem muszą być zamrożone albo przeniesione do jamy macicy, inaczej obumrą. Procedura przeniesienia zarodka do jamy macicy nazywa się właśnie transferem.

Kiedy?

Zarodki mogą być transferowane z inkubatora do jamy macicy na trzecią dobę życia lub po tzw. długiej hodowli, czyli w 5-6 dobie. Długość hodowli ustalana jest w trakcie pierwszych wizyt rozpoczynających procedurę in vitro, a decyzja pacjentów zaznaczana jest w formularzu Zgody na przeprowadzenie leczenia.

Dokładna data i godzina transferu planowana jest w dniu zabiegu pobrania komórek jajowych i informacja taka znajduje się w dokumentacji, którą pacjentka dostaje przy opuszczaniu kliniki.

Przebieg

Spotkanie rozpoczyna się konsultacją embriologiczną, podczas której pacjenci zapoznają się z przebiegiem hodowli, ilością uzyskanych zarodków, jakością zarodków wybranych do transferu i co się z tym wiąże – szansą na powodzenie zabiegu.

Transfer zarodków nie jest procedurą bolesną, więc odbywa się bez znieczulenia. Pacjentka przebywa na fotelu ginekologicznym (może towarzyszyć jej mąż), a lekarz we wzierniku ginekologicznym uwidacznia szyjkę macicy (podobnie jak podczas pobierania posiewu z kanału szyjki lub cytologii). Następnie, z Pracowni Embriologicznej dostaje cieniutki cewnik z zarodkami w środku i delikatnie umieszcza jego końcówkę w jamie macicy. Kropla płynu z zarodkami umieszczana jest w jamie macicy, a cewnik usuwany. Po zabiegu pacjentka może od razu wstać bez obawy, że zarodki „wypadną”.

WAŻNE! – Prosimy, aby pacjentka przybyła na zabieg z pełnym pęcherzem moczowym.

Czas trwania

Czas trwania samego zabiegu to zwykle kilka minut. Konsultacja embriologiczna poprzedzająca transfer może trwać różnie długo, zazwyczaj jest to około 20 minut.

Wyniki

Spotkanie kończy się wydaniem pacjentce dokumentacji przeprowadzonego zabiegu wraz z zaleceniami dotyczącymi dalszego postępowania.

Scroll to Top