Jestem w ciąży

Udało się! I co teraz? Kiedy pokazać się na pierwszą wizytę potwierdzającą ciążę, jakie badania i kiedy wykonać, jak przygotować się na wielki dzień porodu? Spokojnie! Przejdziemy z Wami całą tę drogę nawigując Was bezpiecznie do szczęśliwego rozwiązania!

W ciąży

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta zazwyczaj ma miejsce około 5-6 tygodnia ciąży, czyli 1-2 tyg. po terminie spodziewanej miesiączki. Jej głównym celem jest potwierdzenie zaistnienia ciąży i jej prawidłowej lokalizacji w jamie macicy. Taki wczesny termin pierwszej wizyty jest szczególnie istotny u pacjentek z obciążonym wywiadem położniczym (np. po poronieniach) lub cierpiących na jakiekolwiek choroby przewlekłe (np. nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy). Część leków przyjmowanych na stałe wymaga zmiany na odpowiedniki dozwolone w ciąży ( np. leki przeciwpadaczkowe czy hipotensyjne).

Podczas pierwszej wizyty lekarz omówi też kwestię wymaganej suplementacji witaminami oraz zakresu i form dozwolonej aktywności fizycznej. Na koniec zostaną zlecone badania laboratoryjne. Standardowo jest to : grupa krwi z określeniem czynnika Rh, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, TSH, glukoza na czczo i badania infekcyjne: WR, HBsAg, HCV, HIV, przeciwciała w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii (CMV) i różyczki.

Częstotliwość wizyt

Wizyty lekarskie w niepowikłanej ciąży odbywają się co 4 tygodnie w I i II trymestrze ciąży i co 3 tygodnie pod koniec ciąży. Mniej więcej jest to więc 5-6 tyg ciąży, 9 tyg, 12 tyg, 16 tyg, 20-22 tyg, 25-26 tyg, 30 tyg, 33 tyg, 36 tyg, 39 tyg.

Badania USG

W ciąży wykonuje się 3 główne specjalistyczne badania USG: ok 12 tygodnia, 22 tygodnia i 32 tygodnia. Poza tym, na każdej wizycie położniczej może być wykonane krótkie badanie USG dokumentujące czynność serca dziecka.

Badania laboratoryjne

Poza pakietem badań zlecanych na pierwszej wizycie, standardowo na każdą wizytę powtarza się badanie ogólne moczu. Co drugą wizytę kontroluje się morfologię krwi. Raz na trymestr (czyli 3 razy w ciąży) sprawdza się obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie (jeśli nie wykryto ich podczas pierwszego oznaczenia) i przeciw krwinkom czerwonym (jeśli pacjentka ma grupę krwi Rh minus). Część badań infekcyjnych (WR, HbsAg, HCV, HIV) powtarza się przed porodem.

W ciąży wykonuje się też specyficzne testy skriningowe, tzn takie, gdzie u zdrowych kobiet bez żadnych czynników ryzyka, szuka się kandydatek, u których jednak mogą pojawić się określone problemy. Do takich badań zalicza się test podwójny, czyli test PAPP-A, wykonywany około 12 tygodnia razem z badaniem USG 12 tydzień ciąży i test OGTT (z ang. Oral Glucose Tolerance Test, test obciążenia 75 g glukozy)), który robi się standardowo po 24 tyg ciąży. Pierwszy określa ryzyko pojawienia się u płodu chorób chromosomalnych (takich jak np. zespół Downa), drugi identyfikuje kobiety, które mogą rozwinąć cukrzycę ciężarnych.

U każdej pacjentki po 35 tyg. ciąży pobierany jest wymaz z przedsionka pochwy i kanału odbytu w kierunku nosicielstwa specyficznej bakterii – paciorkowca gr B (ang. Group B Streptococcus, GBS). Bakteria ta nie jest patogenna, tzn nie wywołuje choroby u kobiety, co więcej ok 20 % pań ma ją w drogach rodnych na stałe. Jednakże jednocześnie jest to główny rodzaj patogenu izolowany od chorych na sepsę noworodków. Uznano wiec, że będziemy aktywnie szukać kobiet nosicielek GBS i w czasie porodu podawać im antybiotyk, który zapobiegnie kolonizacji dziecka akurat tą bakterią.

Monitorowanie masy ciała i ciśnienia tętniczego

Przed każdą wizytą pacjentka jest ważona i mierzone jest ciśnienie tętnicze. Prawidłowy przyrost wagi, to około 1-1,5 kg na każdą wizytę powyżej 12 tyg., czyli około 10-12 kg na całą ciążę.

Ciśnienie tętnicze powinno być niższe niż 135/85. W pierwszym trymestrze typowo jest ono niższe niż zazwyczaj “normalnie” u danej kobiety. Zdarza się , że pacjentki leczące się z powodu nadciśnienia samoistnego sprzed ciąży muszą odstawiać leki lub redukować dawkę. Czasami zdarza się, że pacjentka reaguje wzrostem ciśnienia w gabinecie lekarskim, a podczas pomiarów w domu wartości są prawidłowe. Stan taki nazywamy “nadciśnieniem białego fartucha” i nie wdrażamy żadnego leczenia, jednakże zawsze wtedy zalecana jest bardzo duża ostrożność i częste pomiary ciśnienia tętniczego w domu.

Konsultacja z położną

Wskazane byłoby, aby każda pacjentka ciężarna choć raz w ciąży spotkała się z położną. Można wtedy przedyskutować różne aspekty diety czy ćwiczeń fizycznych zalecanych w ciąży oraz jako przygotowanie do porodu, porozmawiać o sposobach pielęgnacji noworodka, zachowaniu w szpitalu, czy wymaganych w Izbie Przyjęć dokumentach.

Rozpocznij swoje starania z Fertiną

Wiemy jak stresująca może być droga od decyzji o posiadaniu dziecka do szczęśliwego rozwiązania i jak ważny jest wybór właściwej opieki, przy której będziecie czuć się komfortowo, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka będą największe.

Nasz zespół lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności i badaniach prenatalnych oraz doświadczonych położnych pomoże wam we wszystkich etapach tej drogi, poczynając od wstępnej oceny pary, przez diagnozę, wykonanie niezbędnych badań, wspólne wypracowanie szczegółowego planu leczenia, śledzenie postępów, aż do wykonania badań prenatalnych i przygotowania do porodu.

Fertina - ciąża
Scroll to Top