Symptomy niepłodności

Najważniejszy symptom, a nawet warunek rozpoznania niepłodności, to brak ciąży po roku współżycia bez zabezpieczeń z częstotliwością stosunków około 2-3 razy w tygodniu. Jeśli para odstawiła antykoncepcję hormonalną, bądź też nigdy jej nie stosowała, współżyje kilka lat, a ciąży nigdy nie było, to sytuacja taka jest bardzo niepokojąca i należy ją wyjaśnić u specjalisty.

Nieregularne cykle

Niepokojącym objawem, z którym mogą wiązać się trudności z poczęciem, są nieregularne cykle. Miesiączka występuje zawsze w stałym czasie ok 10-14 dni po owulacji, jeśli więc pacjentce zdarzają się 2-3 miesięczne przerwy pomiędzy krwawieniami, to znaczy, że w tym czasie również nie ma owulacji i nie ma możliwości zajścia w ciążę.

Parametry nasienia

Uwagę partnerów może też zwrócić wygląd ejakulatu. Sytuacja prawidłowa to kilka mililitrów gęstej szaro-białej wydzieliny o charakterystycznym zapachu. Każde odstępstwo, czy to w ilości (zarówno bardzo mało, jak i bardzo obficie), czy w wyglądzie (wodnista, przezroczysta wydzielina, domieszka krwi, czy żółto-zielonej bądź pienistej wydzieliny zapalnej) powinno budzić niepokój i skłonić do wizyty u specjalisty.

Upławy

Bardzo niebezpieczne dla płodności są przebyte infekcje dróg rodnych, zwłaszcza chlamydiowe. Niestety, często są one bezobjawowe. Żadnych symptomów może też nie dawać groźne następstwo tych infekcji, czyli niedrożność jajowodów. Najczęściej dowiadujemy się o tej sytuacji dopiero po badaniu zleconym przez specjalistę w ośrodku leczenia niepłodności. Czasami jednak, w wyniku przebytej infekcji dochodzi do całkowitego zniszczenia jajowodów i utworzenia się tzw wodniaków. Mogą się one okresowo opróżniać przez ujścia maciczne jajowodów do jamy macicy i dalej do pochwy. Klinicznie daje to wrażenie obfitych wodnistych upławów pojawiających się co jakiś czas, głównie rano, po wstaniu z łóżka. Ten pozornie mało istotny objaw może więc świadczyć o bardzo niebezpiecznej sytuacji.

Blizny po cesarskim cięciu

Przyczyną trudności z poczęciem kolejnego dziecka, może być rozwiązanie poprzedniej ciąży cięciem cesarskim. Plaga cięć „na życzenie” zbiera obfite żniwo w postaci wtórnej niepłodności. Ryzyko tworzenia zrostów wciągających jajowody jest po każdym zabiegu operacyjnym coraz większe. Dodatkowo dochodzi sprawa blizny w mięśniu macicy osłabiającej jej wytrzymałość oraz tworzącego się często w tym miejscu zagłębienia (isthmocoele) wypełnionego resztkami złuszczonych komórek endometrium, leukocytów i innych komórek stanu zapalnego, co utrudnia implantację zarodka.

Scroll to Top