Test stresu oksydacyjnego

Cel

Celem badania jest pomiar statycznego potencjału oksydacyjno-redukcyjnego w spermie (sORP), którego poziom wartości wskazuje czy plemniki poddane są stresowi oksydacyjnemu.

Stres oksydacyjny jest stanem spowodowanym brakiem równowagi między wytwarzaniem reaktywnych form tlenu (RFT), a układem antyoksydacyjnym organizmu odpowiedzialnym za ich neutralizację i usuwanie. Podczas gdy niewielkie ilości RFT są wymagane do normalnego funkcjonowania plemników, nadmierna produkcja RFT prowadzi do uszkodzenia DNA komórki, wrażliwości plemników i wadliwej ruchliwości, co skutkuje niepłodnością u mężczyzn.

Na generowanie stresu oksydacyjnego wpływają w dużej mierze zarówno czynniki egzogenne, jak i endogenne. Toksyczność środowiska, styl życia (palenie, alkohol, otyłość), starzenie się i stres to główne czynniki zewnętrzne.

Kluczowym czynnikiem wewnętrznym przyczyniającym się do stresu oksydacyjnego są procesy zapalne w drogach moczowo-płciowych, wywodzące się z żylaków powrózka nasiennego, niecałkowicie wyleczonych zakażeń lub niektórych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca itp.

Kiedy?

Badanie wykonuje się po 2-5 dniach abstynencji seksualnej, w dobrym zdrowiu, bez gorączki, infekcji, nadmiernego spożycia używek, itp. Test można wykonać jednocześnie z innymi badaniami nasienia.

Przebieg

Po przybyciu do naszej Kliniki płodności na umówione wcześniej spotkanie pacjent zostanie poproszony w Rejestracji o wypełnienie dokumentów (należy mieć ze sobą dowód osobisty). Następnie w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu na drodze masturbacji oddaje nasienie do jałowego pojemniczka. Można również dostarczyć próbkę nasienia oddanego w warunkach domowych – niezwykle istotny jest jednakże odpowiedni czas (do godziny) i warunki (w temperaturze ok 25 st Celsjusza) transportu. Niedotrzymanie tych zasad może zaburzyć ocenę i zafałszować wynik badania.

Czas trwania

Czas trwania procedury oddania nasienia jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Wyniki

Wynik testu pacjent odbiera w Rejestracji najpóźniej następnego dnia roboczego lub przesyłany jest drogą elektroniczną.

Scroll to Top