Koronawirus a ciąża – czy jest się czego obawiać?

Koronawirusy to znana od dawna grupa wirusów RNA atakujących nabłonek dróg oddechowych ludzi i zwierząt. Uważa się, że są odpowiedzialne za ok 2-10% popularnych przeziębień. W przeciwieństwie do jeszcze częstszych rhinowirusów mogą jednak infekować także nabłonek dolnych dróg oddechowych i wywoływać zapalenie płuc. 

Koronawirusy mają postać sporych kulek otoczonych lipidową osłonką, poprzez którą sterczą liczne wypustki w kształcie pałeczek. Na zdjęciach z mikroskopu elektronowego wygląda to jak korona i stąd grupa bierze swoją nazwę.

W ostatnich dwóch dekadach Coronaviridae kilkukrotnie trafiały na czołówki światowych gazet z powodu odkrycia nowych przedstawicieli tej starej rodziny wywołujących okresowe wybuchy epidemii ciężkich zachorowań przebiegających z niewydolnością oddechową. Były to SARS-CoV (severe acute respiratory syndrome coronavirus) I MERS-CoV (Middle East respiratory syndrome coronavirus). Ten ostatni miał szczególnie wysoką śmiertelność (37 %) Pojawiały się też publikacje, że ciąża zwiększała ryzyko fatalnego przebiegu choroby. Obecna epidemia wywołana jest przez wirusa, którego genom w 80% jest podobny do SARS i w 50% do MERS.

Na szczęście na tym podobieństwa się kończą. COVID-19 szerzy się bardzo szybko, ale śmiertelność utrzymuję się na poziomie 3,4 % (dane WHO z 06.03.2020).

Czytaj dalej
1780 odsłon
0 komentarze

Komunikat w sprawie Koronawirusa SARS-CoV-2

Szanowni Pacjenci,

W związku z sytuacją wywołaną epidemią Koronawirusa SARS-CoV-2 prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami:


1. Obsługujemy pacjentów tylko bez objawów i ryzyka z wywiadu, co oznacza, że każdy pacjent, który spełnia choć jedno z poniższych kryteriów powinien skontaktować się z PSSE celem wdrożenia odpowiednich procedur nadzoru epidemiologicznego lub zadzwonić na infolinię MZ 800 190 590:

a. w ostatnich 14 dniach przebywał w rejonach transmisji koronawirusa SARS CoV-2 (lista krajów publikowana codziennie na stronie www.gis.gov.pl)
b. w okresie ostatnich 14 dni miał kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS CoV-2
c. ma objawy: gorączka powyżej 380C, kaszel, uczucie duszności - trudności w nabraniu powietrza

Czytaj dalej
3621 odsłon

24 tydzień - w końcu widać, że jestem w ciąży!

​Przyjmuje się, iż z chwilą ukończenia 23 tygodnia i 6 dni ciąży dziecko jest zdolne przeżyć poza organizmem matki. W dramatycznej sytuacji porodu w tak wczesnej ciąży, podejmuje się więc próby ratowania tak ekstremalnych wcześniaków.

Wejście w 24 tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama silniej odczuwa obecność dziecka. Delikatne ruchy mogą stać się nieco bardziej dotkliwymi uderzeniami. Brzuszek zaczyna być coraz bardziej widoczny. To także magiczny czas, kiedy dziecko zaczyna otwierać oczy.

Czytaj dalej
4288 odsłon
0 komentarze

22 tydzień ciąży - już wiem - to będzie dziewczynka!

Przyszła mama jest właśnie w połowie ciąży. To czas, kiedy coraz wyraźniej rysuje się budowa ciała dziecka - widać jego kończyny, a narządy płciowe są już w pełni wykształcone.

22 tydzień ciąży to odpowiedni czas na wykonanie drugiego, tak zwanego "połówkowego" USG. Podczas badania będzie można zobaczyć narządy wewnętrzne dziecka oraz rozpoznać jego płeć. To też moment, kiedy macica zaczyna się powiększać, co może skutkować nieprzyjemnymi bólami w dole brzucha oraz w pachwinach.

Czytaj dalej
4885 odsłon
0 komentarze

19 - 20 tydzień ciąży - ruchy dziecka stają się intensywniejsze

19 - 20 tydzień to półmetek ciąży. Maluch nadal się rozwija i udoskonala działanie wykształconych już całkowicie organów. Samopoczucie matki może być nieco obniżone z powodu znużenia i osłabienia.

Na ten okres przypada kolejna kontrolna wizyta położnicza. Poprzedzi ją pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała. 

W trakcie spotkania lekarz bada pacjentkę ginekologicznie oraz ocenia wyniki zleconych poprzednio badań laboratoryjnych. Zazwyczaj jest to morfologia krwi i badanie ogólne moczu. W przypadku kobiet, u których w pierwszym trymestrze stwierdzono niski poziom TSH, ponownie oznacza się jego wartość.

W 19 i 20 tygodniu ciąży rozwój malucha w łonie matki nie słabnie. Dziecko w tym czasie osiąga już wagę wahającą się pomiędzy 250 a 300 gramów. Od czubka głowy do końca pupy mierzy około 16-17 centymetrów, jest zatem wielkości sporego banana.

Czytaj dalej
19285 odsłon
0 komentarze

16 - 18 tydzień ciąży - dziecko już słyszy, a mama czuje pierwsze kopnięcia

Przyszła mama jest już w drugim trymestrze ciąży. Tempo nie zwalnia – maluszek uprawia intensywną gimnastykę, rozwija się i coraz wyraźniej odczuwa zewnętrzne bodźce. Samopoczucie matki jest całkiem dobre, choć mogą jej doskwierać problemy trawienne i krwawienia z dziąseł. 

W drugim trymestrze ciężarna powinna zgłosić się na kolejną położniczą wizytę kontrolną. Lekarz przeprowadzi badanie położnicze, a także zleci wykonanie morfologii krwi i ogólnego badania moczu, a jeśli wystąpią ku temu wskazania – wypisze skierowanie na inwazyjne badania prenatalne (amniopunkcję).

Czytaj dalej
4847 odsłon
0 komentarze

11 - 13 tydzień ciąży - pierwsze gesty i miny dziecka

Zakończenie I trymestru ciąży przynosi spore zmiany. Płód jest już całkowicie ukształtowany i ma wszystkie swoje narządy, które teraz będą się stopniowo powiększać i dojrzewać, aby po urodzeniu dziecka móc samodzielnie pełnić swoje funkcje. To również istotny okres dla organizmu matki - mijają wreszcie uporczywe dolegliwości, wraca apetyt i dobre samopoczucie. 

Czas pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży (+ 6 dni) powinien być wykorzystany na wykonanie badania USG 12 tydzień ciąży. Na jego podstawie lekarz oceni budowę i rozwój płodu oraz określi ryzyko wystąpienia u niego chorób genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau, Turnerai in. Dzięki temu badaniu można wykluczyć występowanie dużych wad m.in. bezczaszkowia, przepuklin mózgowych, wad powłok brzusznych (gastroschisis, omphalocoele), amputacji kończyn i innych.

Czytaj dalej
16379 odsłon
0 komentarze

8 - 10 tydzień ciąży - już widać rączki, nóżki i główkę

Kolejne tygodnie ciąży to dalsze etapy organogenezy, czyli tworzenia się narządów dziecka. W tym czasie jego budowa i wygląd intensywnie się zmieniają, dziecko szybko rośnie i rozwija się. U matki nadal może występować senność i znużenie, jeśli dołączyły się do tego nudności i wymioty, ich nasilenie właśnie teraz jest największe. 

To również odpowiedni moment na następną kontrolną wizytę położnicząPodczas tego badania USG rodzice dostrzegą z pewnością znacznie więcej, niż na poprzednich – widać już wyraźnie główkę, rączki i nóżki maluszka. 

Czytaj dalej
14361 odsłon
0 komentarze

6 i 7 tydzień ciąży - po raz pierwszy słychać bicie serca

Pierwsza wizyta ciążowa powinna odbyć się w naszej Klinice najpóźniej w 6-7 tygodniu ciąży. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ pozwala kobietom uzyskać odpowiedzi na trapiące ich pytania dotyczące ich dziecka oraz tego, w jaki sposób dbać o siebie i maluszka. 

W 6-7 tygodniu ciąży podczas badania USG wczesnej ciąży rodzice mogą po raz pierwszy usłyszeć bicie serduszka ich syna bądź córki. To wyjątkowa chwila, która pozostaje w pamięci na bardzo długo. 

Czytaj dalej
82602 odsłon
0 komentarze

5 tydzień ciąży - pierwsze badanie USG

Wraz z początkiem drugiego miesiąca, czyli dokładnie w 5 tygodniu, ciąża staje się widoczna w badaniu USG. Na przekroju macicy można już uwidocznić zagnieżdżony w jej błonie śluzowej pęcherzyk ciążowy. W środku pęcherzyka ciążowego widać małą przezierną kulkę – to najwcześniejsza część embrionalna pochodząca od zarodka, czyli pęcherzyk żółtkowy. 

To dobry czas, aby umówić się na wizytę położniczą i badanie USG, które potwierdzi wyniki testu ciążowego i da tym samym pewność obojgu rodzicom, że za kilka miesięcy na świat przyjdzie nowe życie.​
Czytaj dalej
18865 odsłon
0 komentarze

4 tydzień - najważniejsze objawy wczesnej ciąży

Kobieta zaczyna podejrzewać, że może być w ciąży, gdy nie pojawia się u niej spodziewana w tym terminie miesiączka. Zaczyna za to odczuwać niewytłumaczalne znużenie, ogarnia ją senność i poczucie zupełnego braku energii. Objawy te związane są z obecnością we krwi hormonu betaHCG, który jest produkowany przez tkanki tworzącego się właśnie łożyska. Jego poziom z dnia na dzień gwałtownie rośnie. To dobry moment, aby zrobić test ciążowy, a w przypadku niejednoznacznego wyniku rozpocząć oznaczanie poziomu hormonu w kolejnych badaniach z krwi.

W tym okresie ma miejsce niezwykle ważne wydarzenie – zarodek opuszcza jajowód, aby zagnieździć się już na dobre w macicy. Znajdzie tu bezpieczne schronienie na nadchodzące miesiące, aż do porodu. 

Oficjalnie możemy oznajmić, że jesteś w ciąży!

Czytaj dalej
4620 odsłon
0 komentarze

3 tydzień - stało się, jesteś w ciąży!

Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej definiuje najczęściej dość wąski (4-5 dniowy) przedział czasowy, w którym może dojść do zapłodnienia. Właściwe wyznaczenie tego okresu przy pomocy kalendarzyka dni płodnych jest dla starających się o dziecko bardzo ważne i znacznie zwiększa szanse na szybsze zajście w ciążę. Dokładny termin owulacji w danym cyklu zależy jednak od wielu czynników, takich jak infekcje czy stres i nie da się go przewidzieć ze stuprocentową dokładnością. 

W cyklu, w którym kobieta zachodzi w ciążę, brak jest u niej jakichkolwiek specyficznych objawów zarówno w okresie owulacji, jak i chwilę później podczas łączenia się komórki jajowej z plemnikiem w nowy organizm. Tego, co się dzieje w jej jajowodzie możemy się jedynie domyślać, cierpliwie czekając na pierwsze symptomy ciąży do kolejnego tygodnia.​


Czytaj dalej
6282 odsłon
0 komentarze

1 i 2 tydzień - jestem już w ciąży, czy nie?

Jako początek ciąży lekarze przyjmują pierwszy dzień miesiączki w cyklu, w którym dopiero dojdzie do zapłodnienia. Pierwsze dwa tygodnie są więc dodawane sztucznie i w tym czasie twojego maluszka tak naprawdę jeszcze nie ma! 

Przy tak ustalonym początku cała ciąża trwa 40 tygodni, a do zapłodnienia dochodzi dopiero około trzeciego tygodnia. Te dwa pierwsze tygodnie to czas, kiedy kobieta miesiączkuje, jest to również okres, w którym komórka jajowa przygotowuje się do zapłodnienia. Kobieta, która planuje ciążę powinna o siebie dbać, zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć zażywanie niektórych leków.​
Czytaj dalej
1701 odsłon
0 komentarze

Kalendarz ciąży CM Fertina - 9 miesięcy z naszą pacjentką

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, zmienia się całe jej dotychczasowe życie. Od tego momentu jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za swoje dziecko, którego zdrowie oraz rozwój - szczególnie na etapie ciąży - są ściśle uwarunkowane trybem życia matki. 

Kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka, bardzo często mają wiele obaw, nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji, nie są przygotowane na niektóre objawy, jak też nie potrafią sobie z nimi radzić. To szczególnie z myślą o nich powstał kalendarz ciąży CM Fertina prowadzony przez jedną z naszych pacjentek, Zosię.
Czytaj dalej
1906 odsłon
0 komentarze

Szkoła rodzenia - najlepsza lekcja dla przyszłych rodziców

Ciąża jest bardzo ważnym wydarzeniem w rodzinie, towarzyszy jej przeważnie wielka radość, ale także sporo stresu. Szczególnie w przypadku pierwszego dziecka okres ten jest istotny, młodzi rodzice wchodzą bowiem w zupełnie nowe role. 

Dlatego ogromną popularnością cieszą się obecnie szkoły rodzenia, w których przyszłe matki oraz ojcowie zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności.

Szkoła rodzenia CM Fertina proponuje indywidualne podejście do każdej pary. W trakcie zajęć rodzice poznają odpowiedzi na wszystkie, nurtujące ich pytania. Do dyspozycji uczestników spotkań jest doświadczona położna, na co dzień pracująca w szpitalu, jak również dietetyk. Nasza szkoła rodzenia kładzie szczególny nacisk na przedstawienie ciąży z perspektywy obojga rodziców oraz samego dziecka.

Czytaj dalej
1575 odsłon
0 komentarze