Dzika 15 lok CU4, 00-172 Warszawa

Zadzwoń do nas - 609 366 732

Rozmiar czcionki: +

Koronawirus a ciąża – czy jest się czego obawiać?

Koronawirusy to znana od dawna grupa wirusów RNA atakujących nabłonek dróg oddechowych ludzi i zwierząt. Uważa się, że są odpowiedzialne za ok 2-10% popularnych przeziębień. W przeciwieństwie do jeszcze częstszych rhinowirusów mogą jednak infekować także nabłonek dolnych dróg oddechowych i wywoływać zapalenie płuc. 

Koronawirusy mają postać sporych kulek otoczonych lipidową osłonką, poprzez którą sterczą liczne wypustki w kształcie pałeczek. Na zdjęciach z mikroskopu elektronowego wygląda to jak korona i stąd grupa bierze swoją nazwę.

W ostatnich dwóch dekadach Coronaviridae kilkukrotnie trafiały na czołówki światowych gazet z powodu odkrycia nowych przedstawicieli tej starej rodziny wywołujących okresowe wybuchy epidemii ciężkich zachorowań przebiegających z niewydolnością oddechową. Były to SARS-CoV (severe acute respiratory syndrome coronavirus) I MERS-CoV (Middle East respiratory syndrome coronavirus). Ten ostatni miał szczególnie wysoką śmiertelność (37 %) Pojawiały się też publikacje, że ciąża zwiększała ryzyko fatalnego przebiegu choroby. Obecna epidemia wywołana jest przez wirusa, którego genom w 80% jest podobny do SARS i w 50% do MERS.

Na szczęście na tym podobieństwa się kończą. COVID-19 szerzy się bardzo szybko, ale śmiertelność utrzymuję się na poziomie 3,4 % (dane WHO z 06.03.2020).

Objawy

Główne objawy zakażenia COVID-19 opisane po raz pierwszy w styczniu 2020 przez Huang et al. to gorączka (czyli temp >38 st) – 89 % zakażonych i kaszel (68%) mogący znamionować zapalenie płuc.
Badaniem oceniającym stan płuc jest badanie rentgenowskie. Odruchowo obawiamy się stosowania promieniowania RTG w czasie ciąży, jednakże dawka pochłonięta podczas pojedynczego zdjęcia klatki piersiowej jest tak mała, że w zasadzie pomijalna. Nieco wyższe narażenie spotykamy przy wykonywaniu tomografii komputerowej płuc, ale i tu podawane dawki są kilkaset razy mniejsze od tych toksycznych powodujących niekorzystne objawy u płodu. Tak więc w diagnostyce ciężarnych zakażonych COVID-19 dopuszczalne jest użycie badań rentgenowskich, oczywiście z zastosowaniem osłon na brzuch.

Wpływ infekcji na ciężarną

Ciąża jest stanem, który naturalnie zwiększa ryzyko płucnych powikłań w przebiegu jakichkolwiek infekcji wirusowych (odra, grypa, żółtaczka typu E). Ciężkie, śmiertelne zapalenia płuc rozwijały się u co czwartej ciężarnej zakażonej SARS. Na szczęście obecne doniesienia sugerują, że ciężarne NIE SĄ bardziej podatne na zarażenie COVID-19 oraz jego cięższy przebieg.

Wpływ infekcji na płód

Wiadomo, że przebycie przez ciężarną wirusowego zapalenia płuc o jakiejkolwiek etiologii może odbić się na stanie płodu. Ryzyko obejmuje zahamowanie wzrastania płodu (hipotrofia), wystąpienie przedwczesnego porodu oraz urodzenie dziecka z małą masą urodzeniową i z APGAR <7 w 5 min. Mając to na uwadze, zaleca się, aby ciężarne, które były podejrzane lub przeszły łagodną infekcję COVID-19 i wyzdrowiały, były następnie monitorowane w USG co 2-4 tyg z oceną wzrastania płodu, ilości płynu owodniowego czy przepływów w tętnicy pępowinowej

Nie ma pewnych wiarygodnych danych dotyczących ryzyka transmisji zakażenia z matki na płód. W pracy Chen et al. zbadano 9 ciężarnych z zapaleniem płuc wywołanym COVID-19 w III trymestrze – u żadnego z noworodków w wymazach z gardła, płynu owodniowego czy krwi pępowinowej NIE ZNALEZIONO antygenów koronawirusa.

Niestety, nie ma jeszcze żadnych danych dotyczących ewentualnego teratogennego wpływu infekcji koronawirusem COVID -19 we wczesnej ciąży na rozwijający się płód. Publikacje dotyczące poprzedniej epidemii SARS nie wykazały zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u płodów.

Biorąc pod uwagę główny objaw zakażenia koronawirusem, czyli wysoką gorączkę, można by tu upatrywać niebezpieczeństwa. Historyczne doniesienia o wpływie gorączki u ciężarnej w okresie organogenezy sugerowały możliwość powstania strukturalnych wad serca, nerek czy cewy nerwowej. Jednakże ostatnie badania Sass et al. z 2017 r na bardzo dużych grupach ciężarnych obaliły tę hipotezę. Nie znaleziono zwiększonego odsetka wad ani u dzieci ciężarnych, które gorączkowały we wczesnej ciąży, ani w 16-29 tyg ciąży.
Niemniej jednak zaleca się szczegółową ocenę budowy płodu w USG w 18-24 tyg ciąży u kobiet z podejrzewaną lub potwierdzoną infekcją COVID-19.

ISUOG Interim Guidance on 2019 novel coronavirus infection during pregnancy and puerperium: information for healthcare professionals
Sass L et al. Fever in pregnancy and the risk of congenital malformations: a cohort study. BMC Pregnancy Childbirth 2017
Oceń ten wpis:
0
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 05 grudzień 2021

Zdjęcie captcha